Mars’ta su kaçağı tespit edildi!

8 Mars yılı boyunca (16 Dünya yılı) kızıl gezegendeki değişimleri inceleyen bilim insanları Anna Fedorova ile Jean-Yves Chaufray, ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre zayıf atmosfere sahip Mars'ın, her yıl belli oranlarda uzaya su sızdırdığı tespit edildi.

marsta_su_kaçağı_tespit_edildi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle son 10 yılda kızıl gezegen Mars ile ilgili araştırmalarda artış yaşandı. Yapılan son araştırmaya göre kuvvetli fırtınaların yaşandığı Mars’taki mevsim değişimleri sırasında uzaya su sızıyor olabilir. Araştırmanın yankıları bilim dünyasının gündemine oturdu. Eski dönemlerde yaşama uygun ortama sahip olduğu düşünülen Mars’ın zemininin altında halen daha su olduğu tahmin ediliyor. 1 milyar yıl önce nemli ve yaşama uygun bir ortama sahip olduğu düşünülen Mars’taki araştırmaların hayatın kökenlerine dair izler sunacağı kaydedildi.

8 Mars yılı boyunca araştırma yaptılar

Bilim insanları Anna Fedorova ile Jean-Yves Chaufray’ın yaptıkları araştırmaya göre kızıl gezegen Mars’ta halen daha belli bir miktarda su bulunuyor. Fedorova ile Chaufray, zayıf bir atmosfere sahip olan Mars’taki az miktardaki suyun da mevsim değişimleri esnasında uzaya savrulduğunu ortaya koydu. Avrupa Uzay Ajansı’ndan aldıkları bazı bilgileri bir araya getiren bilim insanları Mars’ın atmosferinde bulunan su buharıyla ilgili de çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Fedorova ile Chaufray, 8 Mars yılı boyunca (16 Dünya yılı) gezegenin zemininden 100 kilometre yukarısına kadar olan yerdeki su buharını incelediklerini belirtti.

Güneş’e yaklaşan Mars’tan uzaya su kaçıyor!

Yıllık döngüsü içinde Güneş’e yakınlaşan ve uzaklaşan Mars’taki su seviyelerinin de sürekli değiştiği kaydedildi. Mars’ın Güneş’e en yakın konuma geldiği tarihlerde yıldıza 333 milyon kilometre uzaklıkta bulunduğunu kaydeden bilim insanları, Güneş’in artan çekim gücünden dolayı Mars’ın atmosferinden belli oranlarda suyun uzaya kaçtığını tespit ettiler. Bu yakın konumdayken Mars atmosferindeki suların, gezegenin yüzeyinden 90 kilometre yukarı kadar çıktığı vurgulandı. Zayıf bir atmosfere sahip olan Mars’ın bu suları gezegende tutacak yer çekimi gücünün bulunmadığı aktarıldı. Gezegenin Güneş’ten uzaklaştığı zamanlarda ise çekim gücünün azalmasından dolayı gezegendeki su buharının en fazla yüzeyden 60 kilometre yükseğe çıkabildiği belirtildi.