Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

16 Kasım 2020 Pazartesi 14:16:24

Maske ve mesafe uyarısı yapan robot işe alındı!

Teknolojik araçlarıyla ünlü Japonya’da bir mağaza, maske ve mesafe kontrolü yapan bir robot kullanmaya başladı. Mağaza içinde gezen robot, müşterileri uyarıyor ve maskenin takılmasını sağlıyor.

Tüm dünyada koronavirüs nedeniyle yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi hayatını kaybetti. Salgının engellenmesiyle ilgili çalışmalar sürerken önlem olarak maske ve sosyal mesafeye uyulması da büyük önem taşıyor. Ancak birçok ülkede koronavirüsü önemsemeyen insanlar sosyal mesafe kurallarını hiçe sayıyor ya da maske takmıyor. Japonya’daki futbol takımı Cerezo Osaka’nın sahibi olduğu mağaza tam da bu nedenle bir robotu işe aldı.

İnsanlar tarafından uyarılan kişiler utanıyor!

İsminin Robovie olduğu belirtilen robotun, Advanced Telecommunications tarafından üretildiği aktarıldı. Başka insanlar tarafından uyarılan kişilerin utandığını belirten araştırmacılar, robotun uyarısının insanlara sempatik geldiğini aktardı.

Mağazadaki müşterilerin yakın temasına engel olacağı söylenen robotun, maske takmayanları da uyaracağı bildirildi. Robotun, insan hareketlerini anlayabilmek için lazer kullandığı kaydedildi. Japonya’da koronavirüs bulaşan 116 bin kişi olduğu ve bu kişilerden bin 883’ünün öldüğü vurgulandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı