Microsoft orduya 21 milyar dolarlık gözlük satacak!

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı), artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip ve bilhassa sahadaki askerlere hareket kabiliyeti kazandıracak yeni nesil miğfer ve diğer askeri kompozit başlıklar için Microsoft ile 22 milyar dolara anlaştığını açıkladı.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konuya ilişkin hem Pentagon’dan hem de Microsoft’tan yapılan açıklamalarda, Pentagon ile Microsoft arasında 26 Mart 2021 tarihinde sağlanan anlaşma gereği Microsoft’un Amerikan ordusu için IVAS (Entegre Artırılmış Görsel Sistem) üretecek.

120.000 askere üretilecek

Toplam tutarı 21,88 milyar dolar olan ve 120.000 ABD askeri için IVAS başlıklar üretecek Microsoft’la sözleşme 5 yıllık imzalanacak, duruma göre bu süre 5 sene daha uzatılabilecek.

Firmanın üreteceği artırılmış gerçeklik teknolojisi tabanlı kompozit askerî başlıklar, Microsoft’un “HoloLens” isimli video oyununda kullanılan sivil amaçlı başlıklara dayanıyor fakat Amerikan ordusunun isteği doğrultusunda bu sivil başlıklar geliştirilerek bilhassa sahada görevli askerlerin hizmetine verilecek.

2018’de başlandı

Microsoft’un ön çalışmalarına 480 milyon dolar bedel ile 2018 senesinde başladığı artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip askerî kompozit başlıklar, kullanıcısına, içinde bulunduğu fiziksel çevreyi normalden çok daha geniş açıdan görebilmeyi, çatışma ortamlarını simüle edebilmeyi, farklı çevre şartlarında nitelikli görüş elde etmeyi, gece görüşü sağlamayı, el ya da ses hareketleriyle kontrolleri yapmayı sağlıyor.

Microfsoft çalışanları korkularını dile getirmişti

2019 senesinde Microsoft çalışanı bir grup, şirketin yönetime başvurmuş, artırılmış gerçeklik başlıkları sebebiyle sahadaki gerçek savaşların video oyunlarına dönüşeceği konusunda duydukları endişeyi dile getirmişlerdi.

Geçtiğimiz sene ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 10 milyar dolar bedele sahip “bulut ihalesini” de Amazon ile yarış içinde olan Microsoft şirketine vermişti.