Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

31 Aralık 2020 Perşembe 18:06:22

O ülkedeki son buzullar da erimeye yüz tuttu!

Küresel ısınmanın dünya çapındaki yıkıcı etkilerini gösteren kanıtlardan biri de Venezuela’da yer alan Humboldt Zirvesi’nde bulunan buzulların yok olmaya yüz tutması oldu.

Küresel ısınmanın etkileri tüm dünyada artık iyice gözle görülür hale geldi. 3 yıl önce Antarktika’dan koptuğu sırada İstanbul’un 1,5 katı büyüklüğüne sahip olan “A68a” isimli buzdağının gittikçe küçüldüğü kaydedilmişti. 22 Aralık’ta uydudan fotoğrafları çekilen buzdağının kütlesinin yüzde 50’sinden fazlasını kaybettiği belirlenmişti. Sıcaklık yüzünden her geçen hafta küçülen buzdağının, eskiden İstanbul’dan 1,5 kat büyük olduğu ancak şimdi Düzce ilinin büyüklüğüne eşit olduğu kaydedildi.

Zirvedeki buzullar tamamen erimek üzere!

Küresel ısınmanın etkileri Güney Amerika’da yer alan Humboldt Zirvesi’nde kendisini gösterdi. Venezuela’da bulunan ve bir buzul kütlesine ev sahipliği yapan son yer olan Humboldt Zirvesi’nin son hali görenleri şaşkınlığa uğrattı. Sierra Nevada de Merida Dağı’nda bulunan buzulun eriyip tamamen yok olmak üzere olduğu kaydedildi. Başlangıçta 300 futbol sahası büyüklüğe sahip olduğu kaydedilen buzulun yok olacak olması küresel ısınmanın yıkıcı etkilerini kanıtlıyor.

Aralık ayında çiçek açan ağaçlar tehlikeye işaret ediyor!

ABD Başkanı Donald Trump gibi büyük sanayicilerin kabul etmemesine rağmen küresel ısınma tüm gezegeni geri dönülmez bir eşikten geçirebilir. Türkiye’de de bu yıl Aralık ayında ölçülen bahar sıcaklıkları da küresel ısınmanın etkilerini gözler önüne seriyor. Eskiden ülke çapında etkili olan kar yağışları bu yıl yerel olarak etkili oldu. Sıcaklıkların 10 derecenin üzerinde kalması nedeniyle birçok bölgede meyve ağaçları eski yapraklarını dökemeden çiçek açmaya başladı. Karbon salınımının zarar veremeyecek sınırlar içine alınmadığı sürece bu kötü gidişatın tersine çevrilmesini sağlayacak bir gösterge bulunmuyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı