Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Teknoloji

25 Aralık 2020 Cuma 18:13:55

Samanyolu’nda 5 milyar önce birçok uygarlık yaşamış olabilir!

Bilim insanları kadar amatör bilimciler ve bilime merak duyan birçok kişi, uzaydan gelecek bir akıllı yaşam sinyalini yıllardır bekliyor. Gözlemlenebilir evrende, Güneş Sistemi’ne benzeyen trilyonlarca sistemin bulunmasına rağmen henüz bir yaşam izine rastlayamamamız bilim insanlarının kafasını karıştırıyor. 1950’li yıllarda kendisi gibi bilim adamı olan arkadaşlarıyla öğle yemeği yiyen fizikçi Enrico Fermi, bu konuya değinmiş ve “Herkes nerede?” sorusunu sormuştu.

Fermi Paradoksu için yeni bir teori!

Evrenin bu sonsuz genişliğine rağmen bizim dışımızda bir zeki yaşam formunu tespit edememiş olmamız, Enrico Fermi’nin bu sorusuyla somutlaşmıştı. Fermi Paradoksu olarak bilinen bu paradoks, evrenin akıl almaz büyüklüğüne rağmen akıllı yaşamla henüz karşılaşamamamız arasındaki çelişkiyi ortaya koyuyor. Konuyla ilgili düşünceler üreten bilim insanları bu durumu açıklayabilecek yeni bir teori ortaya attı.

5 milyar yıl önce bir “yaşam patlaması” yaşanmış!

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan fizikçiler, 5 milyar yıl önce Samanyolu Galaksisi’nde birçok uygarlığın bulunduğunu ancak zamanla kendilerini yok ettiklerini ileri sürdüler. Eski yaşam formlarının nükleer felaket ve iklim değişikliği gibi olgular yüzünden yok olduğu iddia edildi. Araştırmalara göre 14,5 milyar yıl önce oluşan evrenin doğumundan 8 milyar yıl sonra galakside bir “yaşam patlaması” meydana geldi. Bu zeki yaşam formlarının yok olması nedeniyle hiç kimseyle iletişim kuramadığımız belirtildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı