Saniyede 9 kilometre hızla Dünya’ya yaklaşıyor!

NASA'dan gelen açıklamaya göre uzay boşluğunda saniyede 9 kilometrelik hızla ilerleyen "2021 AF8" adlı bir asteroid Dünya'ya yaklaşıyor. Mayıs ayında Dünya'ya oldukça yakın bir konumdan geçecek asteroidin bir futbol sahası büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

göktaşı_dünyaya_yaklaşıyor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları ve komplo teorisyenleri uzun yıllardır Dünya’da kaosa neden olacak ihtimaller üzerinde tartışmalar yapıyor. Yellowstone gibi dev bir volkanın patlaması halinde atmosfere karışan küllerin uzun yıllar Dünya’yı saracağı ve Güneş ışınlarının yeryüzüne inişini engelleyebileceği, bununla birlikte de gezegenin yeni bir buz çağına girebileceği öne sürülüyor. Dünya’da yaşanacak felaketlerden biri virüs salgınıyken, diğeri ise hiç hesapta olmayan büyük bir asteroidin Dünya’ya çarparak canlı yaşamın büyük kısmını yok etmesi olarak gösteriliyor. Halihazırda koronavirüs salgını yaşanırken, şimdi buna bir de asteroit tehlikesi eklendi.

Saatte 32 bin 400 kilometre yol alıyor!

Amerikan uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) aktardığı bilgilere göre, hızı saatte 32 bin 400 kilometreye ulaşan bir asteroid Dünya’ya hızla yaklaşıyor. Uzay boşluğunda saniyede 9 kilometre yol aldığı belirtilen “2021 AF8” adlı asteroide ilişkin bilgiler veren NASA, bu asteroidin 4 Mayıs tarihinde Dünya’ya oldukça yakın bir konumdan geçeceğini bildirdi. Önceki ay gözlemler sonucu tespit edilen asteroidin hızı, büyüklüğü ve yönü bilim insanlarının ilgisini çekti. Saniyede 9 kilometre yol alarak büyük bir hızla Dünya’ya yaklaştığı belirtilen asteroidin çapının 260-580 metre arasında olduğu tahmin ediliyor.

Dünya’ya çarpsaydı felaket olurdu!

Bir futbol sahası büyüklüğündeki asteroid şayet Dünya’ya çarpsaydı, yeryüzünde yaşamı tehdit edebilecek büyük bir felakete neden olacaktı. NASA’nın açıklamasına göre “2021 AF8” isimli asteroid her ne kadar bazı tehlikeli asteroidlere kıyasla küçük olsa da Dünya’ya çarpması halinde felakete yol açabileceği bildiriliyor. Zira her an izlenen büyük asteroidlere kıyasla küçük olan bu gök cisminin, uzay boşluğunda tespit edilen nesnelerin yüzde 90’ından çok daha büyük olduğu kaydedildi. Asteroidin Dünya’ya en yakın bulunacağı uzaklığın 3 milyon 400 bin kilometre olacağı aktarıldı.