Türkiye bu teknolojide 10 ülke arasına girdi

"Grafen Seri Üretim Tesisi"nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin bu tesis sayesinde, grafeni seri üretebilen 10 ülke arasına girdiğini vurguladı.

Grafen_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İvedik OSB’de düzenlenen “Grafen Seri Üretim Tesisisi”nin açılış törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin açılışını yapıyor oldukları tesisle, grafeni seri üreten 10 ülke arasına girdiğini, hem çevre dostu hem endüstriyel boyutta düşük maliyetle üretim yapacak tesisin, sahip olduğu kapasite ile dünyanın en büyük grafen seri üretim merkezinden biri olacağını bildirdi.

Grafen nedir?

Bir atom kalınlığına sahip olan ve insanoğlunun bildiği en ince malzeme olan Grafen’in, korkunç derecede güce sahip olmasıyla yüzlerce kullanım alanı bulunuyor.

Çelikten 200 kattan fazla dayanıklı ve güçlü olan Grafen, mükemmel bir elektrik ve ısı iletkeni ve ışık emme yeteneğine sahip. Tüm endüstrilerde sınırsız entegrasyonu bulunan Grafen, bilim insanlarınca “dünyayı değiştirebilecek madde” olarak görülüyor.

Güneş pillerinde, giyilebilir elektronik cihazlarda, akülerde, nükleer santrallerde, kanser tedavisinde, genetik hastalıkların tedavisinde, diyabet kontrollerinde, kemik ve diş tedavilerinde, icat aşamasında olan beyin bilgisayarında, savunma sanayinde, çelik yeleklerde, doğum kontrolünde hatta kurşun kalemlerde bile Grafen kullanılıyor.