Türkiye’de görülmeye başlanan yeni hava fenomeni: Downburst!

Son zamanlarda "Downburnst" adı verilen hava olayıyla karşılaştıklarını kaydeden Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abur, bu fenomene henüz bir Türkçe ismin bulunamadığını belirtti. "Downburnst" denilen doğa olayı hakkında bilgi veren Abur, Nisan ayının ortalarına kadar ülke genelinde hava sıcaklıklarının düşük olacağını aktardı.

türkiye_downburnst

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel ısınmanın da etkisiyle son yıllarda ani hava durumu değişiklikleri gözleniyor. Mevsimlerin dengesizleşmesi, daha önce görülmeyen hava olaylarının farklı coğrafyalarda meydana gelmesi ve hava durumunun aniden değişerek fırtınalara ve garip hava fenomenlerine yol açması uzmanları endişelendiriyor. Ani hava değişimine “Downburst” isminin verildiğini kaydeden Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abur, bu duruma henüz bir Türkçe ismin verilmediği söyledi. Normal değerlerin üzerinde ya da altında seyreden sıcaklıkların bu iklim dengesizliğini gözler önüne serdiğini belirten Abur, “Downburst” denilen bu fenomenle ilerleyen yıllarda daha fazla karşılaşılacağını kaydetti.

Downburst nasıl oluşuyor?

Son zamanlarda süper hücre yağışlarının Türkiye’de de görülmeye başlandığını dile getiren Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abur, “Downburst” isimli hava fenomeninin hayatlarımıza girdiğini ifade etti. Bu hava olayının etkisiyle yağmur damlalarının büyüdüğünü kaydeden Abur, yağan doluların da eskisinden daha büyük olduğunu vurguladı. Bu damlacık büyümesinin nedeninin “Downburst” olduğuna işaret eden Abur, yerdeki çok sıcak havanın aniden yükselerek soğuk havayla karşılaştığını ve sonucunda “Downburst” durumunun oluştuğunu aktardı. Bu karşılaşma sonucunda hızlı şekilde yere inen havanın denizlere çarptığını söyleyen Abur, oluşan hava olayının hortumdan bile daha güçlü olduğunu söyledi.

Barajlar daha fazla dolacak!

2017 yılı Temmuz ayında İstanbul’da aniden başlayan ve ciddi hasarlara neden olayın hava olayının bir downburnst olduğunu söyleyen Abur, bu tarz yağışların şimdi yaygınlaştığını vurguladı. Küresel ısınma nedeniyle bu tip hava olaylarını artık çok daha fazla göreceklerini aktaran Gökhan Abur, bu yıl mart ayının normal şartlardan çok daha soğuk olmasının nedeninin de küresel ısınma olduğunu ifade etti. Nisan ayının yarısına kadar ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinden 8 derece düşük olacağını belirten Abur, ilerleyen süreçte gelecek büyük yağışlarla barajların dolacağını kaydetti.