Türkiye’nin elektrikli araç hamlesi: 2022’de TOGG geliyor!

Dünya genelinde otomobil piyasasının yarısının elektrikli araçlardan oluşacağının tahmin edildiğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye olarak bu alanda öncü ülkelerden biri olacaklarını söyledi. TOGG'un doğuştan elektrikli araçlara yöneldiğini belirten Kacır, 2022'de ilk elektrikli aracın piyasaya sürüleceğini kaydetti.

togg_elektrikli_araç

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, dünya genelinde büyük otomobil firmalarının artık elektrikli araçlara yöneldiğini belirtti. Genç MÜSİAD’ın gerçekleştirdiği 7. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi’nde konuşma yapan Kacır, son 18 yılda Türkiye’nin yıllık ortalama büyümesinin yüzde 5’i aştığını kaydetti. Gelişmekte olan diğer ülkelerde bu ortalama yıllık büyümenin yüzde 4 civarında olduğunu belirten Kacır, Türkiye’nin bu alanda başarılı olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin Ar-Ge yatırımlarının arttığını ve son yıllarda bunun önemini anladıklarını kaydeden Kacır, “Milli Teknoloji Hamlesi” başlattıklarını vurguladı.

“Hedefimiz o listeye en az 23 Türk firmasını sokmak”

Küresel Ar-Ge liderliğindeki sıralamaya bakıldığında listede 2 bin 500 firmanın bulunduğunu kaydeden Kacır, bu listede Türkiye’nin 6 firmasının yer aldığını ifade etti. Hedeflerinin 2023 yılında bu listeye en az 23 Türk firmasını sokmak olduğunu belirten Mehmet Fatih Kacır, 2 yıl içinde 500 binden fazla yazılımcıyı istihdam etmek istediklerini kaydetti. Teknolojik girişimlere yapılacak yatırımların büyüklüğünün 500 milyon dolara ulaşmasını hedeflediklerini aktaran Kacır, bunun hayati öneme sahip olduğunu ısrarla anlattıklarını söyledi.

2022’de piyasaya sürülecek!

Dünyaca araç üretiminde bir değişimin yaşandığını ve değişim rüzgarlarını hissettiklerini kaydeden Kacır, birçok ünlü firmanın 2030 yılından sonra tamamen elektrikli araçlara geçileceğini duyurduklarını hatırlattı. Türkiye’nin bu gelişmeleri kaçıramayacağını ve elektrikli araç konusunda öncü olmak istediğini kaydeden Kacır, ülkenin ilk elektrikli otomobilinin 2022’de piyasaya sürüleceğini söyledi. Bu araçların değişik ülkelere ihraç edileceğini söyleyen Kacır, elektrikli araç devriminin kaçırılamayacak kadar önemli olduğunu dile getirdi.

“2030 yılında piyasanın yarısı elektrikli araçlardan oluşacak”

Yaklaşık 10 yıl içinde dünya araç piyasasının yarısını elektrikli araçların oluşturacağını tahmin ettiklerini söyleyen Kacır, TOGG’un (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) doğuştan elektrikli araçlara yöneldiğini kaydetti. Değişik ülkelerden farklı örneklerle karşılaştıklarına değinen Kacır, elektrikli araç temelli genç otomobil firmalarının yüz yıllık otomobil devlerini geride bıraktığı bir çağın yaşadığını dile getirdi. Öte yandan 5G teknolojisine de sıkı şekilde hazırlandıklarını kaydeden Kacır, bu konuda heyecan verici gelişmelerin yaşandığını söyledi.