WhatsApp’ın sahibi Zuckerberg bile rakip uygulamayı kullanıyor!

Önceki günlerde yaklaşık 540 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin çalınmasıyla patlak veren skandalın ardından ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın da sahibi olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in rakip uygulama Signal'i kullandığı belirlendi.

zuckerberg_signal

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

WhatsApp’ın veri gizliliği sözleşmesinde bazı ülkelerde zorunlu güncellemeye gidileceğini ve bu güncellemeyi kabul etmeyenlerin uygulamayı kullanamayacağını duyurması üzerine tepkiler çığ gibi büyümüştü. Geçen yılın son dönemlerinde bu kararını duyuran WhatsApp, kullanıcı bilgilerinin bazı üçüncü taraf şirketlere sunulacağını açıklamıştı. Bu kararı nedeninin Facebook üzerinden alışveriş yapan kişilerle satıcı firmalar arasındaki bağlantının kurulması amacını taşıdığını kaydeden WhatsApp yönetimi, kişisel konuşmaların ve özel verilerin kesinlikle üçüncü taraflara verilmeyeceğini bildirmişti.

Milyonlarca kullanıcı Signal ve Telegram’a geçmişti

WhatsApp’ın bu kararı sonrası tepkiler çığ gibi büyüdü ve uygulama milyonlarca kullanıcısını kaybetti. Space X ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın Twitter’dan “Signal’i kullanın” adlı paylaşımının ardından milyonlarca kullanıcı Signal ve Telegram’a yöneldi. Zorunlu güncellemenin yapılacağı tarihi 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a erteleyen WhatsApp yönetimi, bu dönemi yanlış anlaşılmaları gidermek amacıyla kullanacaklarını bildirdi. WhatsApp yönetimi, mesajların uçtan uca şifrelemeyle korunduğunu ve güncelleme sonrasında bu durumun değişmeyeceğini belirterek durumun yanlış anlaşıldığını kaydetti.

Skandalın ardından Zuckerberg’in kullandığı uygulama da öğrenilmiş oldu!

Önceki günlerde yaklaşık 540 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin sızdırılması olayının ortaya çıkmasıyla yeni bir skandal patlak verdi. Kullanıcıların doğum bilgileri, konumları ve telefon numaraları gibi bilgilerin çalınmasıyla birlikte ilginç bir gerçek ortaya çıktı.

Eleştirilerin odağındaki WhatsApp’ın da sahibi olan Facebook’un kurucusu Marz Zuckerberg’in de mesajlaşma uygulaması olarak Signal’i kullandığı belirlendi. Dave Walker isimli bir güvenlik araştırmacısı, özel bilgilerini korumak isteyen Zuckerberg’in rakip uygulama olan Signal’i kullandığını bildirdi. 2014 yılında 19 milyar dolar bedelle WhatsApp’ı Facebook bünyesine katan Zuckerberg’in kendi uygulamasına güvenmemesi sosyal medyada tartışma yarattı.