Teknoloji

Whatsapp’tan kullanıcıları rahatlatacak açıklama! Özel mesajlarınıza kimse ulaşamaz!

Son günlerde veri gizliliği politikasında yapılacak değişiklikle gündeme gelen mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın bu kararı birçok kesimden tepki çekti. SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda WhatsApp yerine Signal adlı uygulamanın kullanılmasını önerdi. Mesajlarının ve fotoğraflarının farklı kişilerin eline geçeceğini düşünen birçok kullanıcı WhatsApp’ı sildi ve Telegram ile Signal gibi uygulamaları kullanmaya başladı.

“Mesajlar uçtan uca şifrelemeyle korunuyor”

Yaşanan bu teknoloji krizinin ardından WhatsApp’tan merak edilen konulara ilişkin açıklamalar geldi. Gönderilen mesajların “uçtan uca şifreleme” ile korunduğunun altını çizen WhatsApp, üçüncü kişilerin mesajlara ulaşamayacağını bildirdi. Kullanıcıların hiçbir özel mesajına ve görüntüsüne ulaşılamayacağının altını çizen WhatsApp yönetimi, bu konudan yüzde 100 emin olduklarını kaydetti.

“Veri gizliliği kuralları değişmedi”

Twitter’dan açıklamalarda bulunan WhatsApp bazı konularda kullanıcılarını aydınlattı. Buna göre, hiçbir özel mesajın okunamayacağı ve konuşmaların kaydının tutulamayacağı bildirildi. Kullanıcıların rehberinde bulunan kişilerin Facebook ile paylaşılamayacağının altınının çizildiği açıklamada, atılan mesajların daha sonradan yok olacağı bir seçeneğin bulunduğu hatırlatıldı. WhatsApp’ın veri paylaşma gizliliği kurallarının değişmediği aktarıldı. Amaçlarının, alışveriş yapılan şirketlerin uygulama üzerinden kullanıcılara daha kolay ulaşabilmesinin sağlanması olduğu kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir