Xiaomi Türkiye fabrikası açılış için saat sayıyor

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in önde gelen teknoloji firmalarından Xiaomi’nin Türkiye’de akıllı cep telefonu üretimi yapacağı fabrikanın açılışı bugün yapılacak. 30 milyon dolar yatırımla kurulan Xiaomi Türkiye fabrikası, Salcomp ortaklığıyla oluşturuldu.

Çinli teknoloji markası Xiaomi, Şubat ayında, yeni fabrikayla Türkiye’de üretime başlayacağını duyurmuştu. 30 milyon dolar yatırım ile Salcomp ortaklığıyla İstanbul’da inşa edilen tesis, resmen bugün faaliyetine başlayacak. Xiaomi Türkiye fabrikasının açılışa üst düzey katılımcıların teşrif edeceği bildirildi.

Açılışa gelecek kişiler arasında Xiaomi Global’in Başkanı Shou Zi Chew ile Salcomp’un Avrupa Direktörlüğünü yapan David Chang da bulunuyor. Aynı zamanda Xiaomi Türkiye fabrikasını test üretimlerinin yapıldığı aşamadan bu tarafa yakından izleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da açılışa katılacak.

Bakan Mustafa Varank en son birkaç hafta önce Xiaomi ve Salcomp ortaklığında inşa edilen Xiaomi Türkiye fabrikasına ziyarette bulunmuştu. Tesisin ilk olarak test sürecinde Redmi 9C cihazı üretimi yaptığı belirtimişti.