Yer çekimsiz ortamda uzun süre kalınırsa ne olur?

Uzayda uzun süre kalan kişilerde değişik sağlık problemlerinin ortaya çıktığı biliniyor. Yer çekimine uzun süre karşı koyan insanlarda kalbin küçüldüğü tespit edildi.

Yer çekimsiz ortamda uzun süre kalınırsa ne olur?
Uzayda uzun süre kalan kişilerde değişik sağlık problemlerinin ortaya çıktığı biliniyor. Yer çekimine uzun süre karşı koyan insanlarda kalbin küçüldüğü tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre kalbin boyutunun ve işlevinin korunmasında yerçekiminin de etkisinin olduğu kaydedildi. Yer çekimi etkisine alışan vücut, bu etki azaldığında ve yok olduğunda çeşitli tepkiler gösteriyor. Bu tepkilerden birinin de kalp küçülmesi olduğu aktarıldı. Dünya koşullarına göre evrim geçiren canlılarda, bu koşullar ortadan kaldırıldığında çeşitli sağlık sorunları görülmesinin normal bir durum olduğu kaydedildi.


Scott Kelly ve Benoît Lecomte'nin yer çekimi ile mücadelesi!


Yer çekimsiz ortamda ya da yer çekim etkisinin azaldığı bölgelerde uzun süre kalan insanlarda kalp küçülmesinin görüldüğü belirtildi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) 340 gün kalan NASA astronotu Scott Kelly'nin durumu bu duruma örnek oluşturuyor. 27 Mart 2015 ile 1 Mart 2016 tarihleri arasında yer çekimsiz ortamda yaşayan Kelly, görev süresi boyunca haftada 6 gün, günde ikişer saatlik egzersizler yaparak kas ve kemik yoğunluğunu korumaya çalıştı.Yer çekiminin etkisinin azaldığı bir başka durumda ise yüzücü Benoît Lecomte'nin durumu incelendi. 5 Haziran-11 Kasım 2018 arasında 159 gün boyunca su üzerinde kalan ve her gün ortalama 6 saat yüzen Lecomte'nin bu kadar uzun süreler suda kalması vücudundaki yer çekimi etkisini zayıflattı.


Uzmanlar bu sonucu beklemiyordu!


NASA astronotu Scott Kelly ile yüzücü Benoît Lecomte'nin durumunu inceleyen bilim insanları beklemedikleri bir durumla karşılaştı. Neredeyse her gün egzersiz yapan Kelly ile Lecaomte'nin kalplerinde herhangi bir zayıflamanın meydana gelmesinin beklemeyen uzmanlar, durumun tam tersi yönde olduğunu tespit ettiler.Kelly ile Lecaomte'nin bu aktivitelerden önce ve sonra yapılan sağlık testlerinde durum ortaya çıktı. Araştırmaya konu olan iki kişinin de kalplerinin sol ventriküllerinde kitle kaybı tespit edildi. Amerikan Kalp Derneği'nin Circulation isimli bilim dergisi araştırmanın ayrıntılarını yayımladı. Kardiyoloji profesörü Dr. Benjamin Levine, insan vücudunun aşırı ortamlarda uzun süre kalmaya karşı nasıl tepkiler gösterdiğine ilişkin daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 08:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER