Zuckerberg’in bilgilerini de koruyamadılar: Facebook’un başı dertte!

Daha önce yaşanan veri paylaşımı skandallarıyla gündeme gelen sosyal medya devi Facebook'ta platformun kurucusu Mark Zuckerberg'in de hırsızlık kurbanı olduğu ileri sürüldü. Yaşanan son siber saldırıda Mark Zuckerberg'in bilgilerinin çalındığı iddia edildi.

zuckerbergin_bilgileri_çalındı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cambridge Analytica skandalıyla uzun süre gündemden düşmeyen Facebook’un milyonlarca kullanıcısının verilerini paylaşması 2018 yılında ortaya çıkmıştı. Cambridge Analytica şirketinin bu bilgileri Donald Trump’ın başkanlık propagandası için kullandığı belirlenmiş, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg eleştirilerin odağına yerleşmişti. Cambridge Analytica şirketinin Facebook sayfası yasaklanmış ve Britanya Yüksek Mahkemesi, bilgilerin servis edildiği olayı soruşturmaya başlamıştı. Bu skandalın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen halen daha eleştirilere maruz kalan Zuckerberg’in Facebook’taki kendi verilerini de koruyamadığı ortaya çıktı.

Facebook kullanıcıları paniğe kapıldı!

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in bilgilerinin çalındığı belirtildi. En fazla ziyaret edilen sosyal mecralardan biri olan Facebook’un son haftalarda siber saldırılarla uğraştığı kaydedildi. Daha önce yapılan bir saldırıda en az 533 milyon kullanıcının bilgilerini çalan siber korsanların son kurbanının Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg olduğu belirtildi. Mark Zuckerberg’in bile bilgilerinin çalınabilmesi üzerine paniğe kapılan birçok Facebook kullanıcısı, kendilerinin özel bilgilerinin de çalınacağı düşüncesiyle birçok bilgisini ve paylaşımlarını silmeye başladı.

Telefon numaraları, konumlar ve isimler çalındı!

Twitter’dan yaptığı paylaşımla duruma açıklık getiren güvenlik şirketi F-Secure’ün Baş Araştırmacısı Mikko Hypponen, son saldırıda çalınan verilerin arasında Zuckerberg’in bilgilerinin de bulunduğu aktarıldı. Telefon numaralarının, e-posta adreslerinin, Facebook ID’lerinin, kullanıcıların konumlarının ve isimlerinin de çalınan bilgilerin arasında bulunduğu ifade edildi. WhatsApp, Instagram ve Messenger gibi dev platformlara sahip olan Facebook’ta yaşanan bu siber saldırı skandalının diğer platformlara da yansıyabileceğinden korkuluyor. Yaklaşık 109 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Mark Zuckerberg’in bu konuda açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor.