Dün, özellikle Ankara'da yaşanan sel baskınları sonrası ülkenin dörtbir tarafından gelen sel ve kötü hava koşulları haberi sonrası bugün GSM operatörlerinden yapılan "acil durum" uyarısı paniğe neden oldu. AFAD hayati uyarı bildirimi nedir, neden yapıldı, ne oldu?

Dün, özellikle Ankara'da yaşanan sel baskınları sonrası ülkenin dörtbir tarafından gelen sel ve kötü hava koşulları haberi sonrası bugün GSM operatörlerinden yapılan "hayati uyarı" diyerek yapılan "acil durum" uyarısı paniğe neden oldu.

GSM operatörleri tarafından AFAD tarafından yapılan uyarı tüm ülkede korku yarattı.

AFAD tarafından gönderilen “hayati uyarı bildirimi” başlıklı bildirimde “ülkemizde devam edecek olan meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayınız” ifadeleri kullanılırken kullanıcıların meteorolojik faaliyetler sonrasında oluşabilecek problemler karşısında panik yaşamaması ve yetkili kurumları bilgilendirmesi için 112’yi araması gerektiği belirtildi.

Ankara'da yaşanan yoğun yağış ve sel sebebi ile artarda yapılan uyarılar sonrası GSM operatörleri aracılığı ile AFAD tarafından yapılan açıklama da her türlü doğal afet sırasında ulaşılacak numaranın 112 olduğu bilgisi paylaşıldı.

PTT Duyurdu! Emekli maaşı alanlara 60 Bin TL ödeme PTT Duyurdu! Emekli maaşı alanlara 60 Bin TL ödeme

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı mobil uygulama üzerinden kullanıcılarına "hayati uyarı bildirimi" gönderdi. Endişelenen vatandaşlar ise panik yaptı.

AFAD hayati uyarı bildirimi nedir, ne oldu?

Siren sesi şeklinde gelen bildirim ve titreşim sonrası milyonlarca vatandaş, korkuya kapıldı.

Türkiye'de vatandaşlar cep telefonundan aldıkları "hayati uyarı" ile şaşkına döndü. Özellikle İstanbul, Yalova ve İzmir'de yaşayan vatandaşlar "acil durum" uyarısı ile akıllarına ilk önce bir deprem bilgisinin alınmış olacağını getirdi.

Arama motorları ve sosyal medyada, "AFAD uyarı bildirimi nedir, neden gönderildi" sorularına yanıt aranmaya devam ediliyor.