Temizlik Benim İşim Kadir Ezildi'nin hastalığı ne? FMF ne? Nasıl bir hastalık çok merak edildi. Fox ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan yarışma Temizlik Benim İşim hafta içi her gün ekranlara gelmeye devam ediyor.

Kemal Sunal'a Büyük Saygısızlık! Halit Sunal Kimdir! Gerçekten Yönetmen mi? Ali Sunal ve Ezo Sunal Yıkıldı! Kemal Sunal'a Büyük Saygısızlık! Halit Sunal Kimdir! Gerçekten Yönetmen mi? Ali Sunal ve Ezo Sunal Yıkıldı!
Temizlik Benim İşim Kadir Ezildi'nin hastalığı ne? FMF ne? Nasıl bir hastalık çok merak edildi. Fox ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan yarışma Temizlik Benim İşim hafta içi her gün ekranlara gelmeye devam ediyor. herkesin en iyi temizliği yapmak için çaba gösterdiği yarışma, 27 Ekim Salı günü 242. bölümde ekranlara geldi. arada kendisiyle ilgili şeyleri anlatan Kadir, hastalığından bahsetti. Bunun ardından FMF hastalığı nedir? çok merak edildi. İşte detaylar...

Kadir Ezildi'nin eğlenceli sunumuyla hafta içi her gün ekranlara gelen Temizlik Benim İşim'de her hafta 5 yarışmacı yarışıyor. Her gün çekilen kura sonucu kendilerine çıkan evi temizleyen yarışmacılar, 4 saatte mutfak, salon ve banyoyu temizlemek için çaba sarf ediyor. tabi bu arada Kadir de onlara yardım ediyor. Ardından puanlama yapılıyor. Temizlik aralarında ise Kadir hem yarışmacıyla sohbet ediyor hem de bir şeyler anlatıyor.

27 Ekim Salı günü 242. bölümüyle ekranlara gelen Temizlik Benim İşim'de Kadir, bilinmeyen hastalığını anlattı. Çocukluğundan bu yana hastalığın belirtilerini yaşadığını ancak 16 yaşına kadar kimsenin kendisine inanmadığını söyledi. Haliyle Kadir'in hastalığı ne? FMF nedir? merak konusu oldu.Temizlik Benim İşim Kadir ne hastası? FMF hastalığı nedir

Ardından Kadir, geçirdiği apandisit ameliyatından sonra da belirtileri yaşadığı birçok hastane gezdiğini ve sonunda fmf olduğunu öğrendiği anlattı. Peki fmf ne?

FMF hastalığı nedir? Belirtileri neler

FMF hastalığı (ailevi akdeniz ateşi) ailesel bir hastalık olup özellikle anadoluda yaşayan insanlarda sık görülmektedir.

FMF hastalığının tanısında tipik karın ağrısı öyküsü olması, aile anamnezi olması, MEF geni denilen genin (+) olması ve kolşisin isimli bir ilaç başlandıktan sonra şikayetlerin azalması önemlidir. FMF ataklarında karın ağrısı , ateş, ayak bileklerinde kızarıklık ve şişlik, nefes alırken göğüste batma hissi gibi şikayetler olur.

Karın ağrısı şiddetlidir (hastayı kımıldatmaz, karnına dokundurtmaz. Öyle ki doktora gidildiğinde apandisit teşhisi rahatlıkla konur, bu yüzden bu hastaların büyük çoğunluğu apandisit ameliyatı olurlar) ve karın ağrısı olduğu dönemde kabızlık sonrasında ishal yakınması görülür.

FMF hastalığında ataklardan daha çok amiloidoz (biriken ve o organda hasar yapan bir madde) gelişmesinden ve buna bağlı böbrek yetmezliği oluşmasından korkulur. Amiloidoza bağlı oluşan böbrek yetmezliğinde böbrekten ciddi miktarda protein kaçağı olur ve ellerde, ayaklarda şişme meydana gelebilir. Tedavide verilen kolşisin hem atakların sıklığını ve şiddetini azaltır hem de amiloidoz gelişmesinden korur.

FMF hastalığı belirtileri:

FMF hastalığının belirtileri genellikle çocukluk dönemlerinde başlar. Belirtiler nöbetler halinde 1-3 gün arası sürer. Yaygın belirtiler şunlardır:

 • Ateş

 • Karın ağrısı

 • Göğüs ağrısı

 • Ağrılı şişkin bilekler

 • Kabızlığı takiben ishal

 • Özellikle diz altında kızarmalar

 • Kas ağrıları

 • Şişmiş ve gergin testis torbası


Hasta nöbetler arası normal hisseder. Belirtilerin ortaya çıkması bazen 1 haftadan bile az olabilir bazen de 1 ayı bulabilir. Hastalık nöbetlerini şu etkenler tetikleyebilir:

 • Egzersiz

 • Enfeksiyon

 • Menstrüasyon

 • Stres


Hastalık çoğu kez 5-15 yaş dolaylarında belirti vermeye başlar, seyrek olarak daha erken ve daha ileri yaşlarda da başlayabilir. 40 yaşını geçmiş bir kişide FMF'in başlaması nadirdir.