Enflasyon rakamları ardı ardına gelirken, emekli maaşı zammını dört gözle bekleyenler için Mayıs enflasyon oranı daha büyük önem taşıyor. Yaklaşık bir ay sonra açıklanacak olan zam oranı binlerce emekli ve memuru yakından ilgilendiriyor. 

Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak

Temmuz ayından itibaren geçerli olacak olan emekli maaşı zamları güncel 2022 Temmuz zam haberlerinin oldukça ilgi görmesine neden oluyor. Belirtilen birçok rakam çerçevesinde zam oranının %35’in üzerinde olma beklentisi bir hayli yüksek. SSK ve BAĞ-KUR olmak üzere emekli ve memurlar arasında en düşük ve en yüksek maaşlar yine zam haberi bekleyenlerin en çok merak ettiği detaylar arasında yer alıyor. 

Haziran Enflasyon Rakamı En Büyük Belirleyici

Enflasyon rakamlarının açıklanması önümüzdeki Temmuz ayı zam oranlarının habercisi niteliğindeki özelliği ile oldukça önemli günler yaşatıyor. Yıllık ölçekte enflasyon rakamları 73,6 ile beklentilerin altında kalırken, ortalama 5 aylık enflasyon oranı 35,64 olarak değerlendirilmiştir. 
TÜİK aracılığıyla duyurulan Mayıs enflasyon oranı, memur ve emekli maaşlarını doğrudan etkilerken, kira artış oranlarını da etkiliyor. Bu nedenle hayat pahalılığından şikâyetçi olan vatandaş, sürekli artan fiyatlar karşısında etkili bir çözüm bekliyor. Günden güne güncellenen fiyatlar karşısında mevcut maaşı artacak olan vatandaş için açıklanması gereken bir veri bekleniyor. 

5 Aylık Enflasyon Verileri Ne Diyor?

Yıllık ülke ekonomi planlamasında 5 aylık enflasyon oranı Temmuz ayında netlik kazanacak olan maaş zamlarının önemli habercisi niteliğinde. Elde edilen ipuçları yılın ikinci yarısında verilecek olan zam oranları hakkında bilgi verirken, Aralık ve Mayıs ayları arasındaki tüfe farkının 34,65 olarak belirlenmesine neden olmuştur. 
Dört yıllık enflasyon ortalamasını açıklayan TÜİK’e göre bu rakam 31,71’dir. Emekli ve memurlar için yılın en önemli olan Mayıs ayının sonlanmasıyla birlikte enflasyon kavramına dair de tüm veriler netlik kazanmıştır. Haziran ayı enflasyon beklentilerinin de kesinlik kazanması için şimdiden araştırmalarını sürdüren Merkez Bankası’nın verilerine göre 6 aylık enflasyon beklentisinin 39,67 olarak açıklanması bekleniyor. 

Yılda İki Defa Emekli ve Memura Zam

Bilindiği gibi SSK ve BAĞ-KUR emeklileri Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere sene de iki defa maaşlarında zam artışı gözlüyor. Bu artışları belirleyen oran ise enflasyon oluyor. Her dönemi kapsayan zam oranları bir önceki altı ayın enflasyon değerlerini içeriyor. Bu konu geçtiğimiz yıllarda da oldukça merak konusu olurken, artık sürekli fiyat dalgalanmalarına şahit olan ve her güne zam haberleri ile uyanan vatandaş için daha önemli bir hale gelmiştir. 

Temmuz Zamları İçin Ek Düzenlemeler Yolda

Mevcut zamlara ek zam haberleri hayat pahalılığına karşı direnmekte güçlük çeken vatandaş için sevindirici haberlerden biri özelliği taşıyor. Bu doğrultuda bir açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Açıklamasında Temmuz ayı enflasyon rakamları ile birlikte, emeklileri, işçileri ve kamu çalışanlarının haklarını koruyacak düzenlemelerin yolda olduğunun müjdesini vermiştir. Buna göre hükümetin memur v emeklilerin enflasyonun olumsuz etkilerinden koruyacak düzenlemeler için sürekli çözüm arayışı içinde olunduğunu belirtmiştir. Geçim derdine düşmüş bireylerin alım gücünü yükseltmek adına çalışmaları yürütüldüğünü de belirtmiştir. 

Türkiye İstatistik Kurumu son 19 yılın enflasyon rakamlarını ele aldığında ortalama artışın %0,18 olduğunu açıklamıştır. Ortalama oranların yanı sıra elektrik, doğalgaz ve yakıt zamlarının ardı arkasının kesilmeyişi, haziran enflasyon değerlerindeki beklentinin olumsuz yönde olmasına neden olduğu belirtiliyor. 
Emekli ve memur zamlarının yanı sıra askeri ücrete de yılın ikinci yarısında yeni bir düzenleme gelmesi bekleniyor. Ek zam müjdesi ile milyonlarca askeri ücretliyi sevindiren bu haber, yeni rakamların kaç olacağı konusunda büyük bir merak duygusuna kapılmaya neden oluyor.