Temmuz ayında çifte bayram! Hem yüzde 6.39 zam, hem de zamlı ikramiye ödenecek!

Temmuz ayı yaklaşırken yeni zam dönemi heyecanı yaşanıyor. Şimdiden 6.39 zammı garantileyen memur ve memur emeklileri için en düşük maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da merak ediliyor.

Ekonomi 05.06.2021 - 14:58 05.06.2021 - 15:25 Volkan Arık

Temmuz 2021 zam oranları yavaş yavaş ortaya çıkmaya devam ediyor. Ocak ve Temmuz aylarında yılda 2 defa olmak üzere memur ve emeklilere zam yapılıyor. Temmuz ayı zam oranı ise enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Temmuz ayında şimdiden 6.39 zam oranı netleşirken en düşük maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da araştırılmaya başlandı. Peki Temmuz'da memur ve memur emekli maaşları ne kadar olacak? SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ne kadar zam oranı alacak?

Ocak ve Temmuz ayları ülkemizde zam ayları olarak biliniyor. Memur ve emekliler hem Ocak ayında hem de Temmuz ayında olmak üzere yılda 2 defa zam alıyor. Temmuz zamları ise enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte şimdiden emekli ve memurlar yüzde 6.39 zam oranını garantilemiş durumda. Peki Temmuz'da yeni zamlı maaşlar ne kadar olacak? en düşük maaş kaç TL olacak?

temmuz-ayinda-cifte-bayram-hem-yuzde-639-zam-hem-de-zamli-ikramiye-odenecek-1

EN DÜŞÜK YÜZDE 6.39 ZAM ORANI GELİYOR

Açıklanan son enflasyon rakamları ile birlikte Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin alacağı maaş zammı oranı en düşük 6.39 olacak. Ocak 2021 itibarıyla SSK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyona göre %8.36 zam almıştı. Memur ve memur emeklileri de Toplu sözleşme gereği yüzde 4 zam almış ancak enflasyon oranlarının artması ile birlikte yüzde 6.39 farkı enflasyon farkı almıştı. Şimdi milyonlarca memur ve emekliye temmuz ayında yapılacak olan zammı bekliyor. Temmuz ayında şimdiden açıklanan enflasyon rakamlarına göre en düşük yüzde 6.39 zam oranı olacağı tahmin ediliyor.

TEMMUZ AYINDA ZAMLI İKRAMİYE DE VAR

Emeklilere Kurban Bayramı ikramiyesini de temmuz ayı içerisinde alacak. Memur ve memur emeklileri için Ocak ayındaki enflasyon farkı şimdiden yüzde üçlük zammı geçti. Şu an için yüzde 3,39 enflasyon farkı ortaya çıkarken Ayrıca Temmuz ayında emekliler için bayram ikramiyesi de zamlı olarak yatırılacak. Emekliye bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı'nda zaten zamlı olarak hesaplara yatırılmıştır. Kurban Bayramında da 1100 TL olarak zamlı yatırılması bekleniyor. Temmuz ayının 15'inden itibaren emekliye Kurban Bayramı ikramiyesi ödemeleri yapılacak.

temmuz-ayinda-cifte-bayram-hem-yuzde-639-zam-hem-de-zamli-ikramiye-odenecek-2

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

Ocak ayında en düşük emekli maaşı 3 bin 21 lira olmuştu. Buna göre Haziran ayında enflasyon rakamları hiç yükselme Sebile en düşük emekli maaşı 3214 lira olacak. Açıklanan son enflasyon verilerine göre en düşük memur maaşı ise 3523 liradan 3782 liraya yükselmişti. Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre Temmuz ayında yapılacak zamla birlikte en düşük memur maaşı 4 bin 24 lira olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@