Mart ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrası, temmuz ayında yapılacak olan memur maaşı zammı merak konusu oldu.

Her yıl Ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen zam uygulamalarında, memur maaşlarına enflasyon farkı yansıtılıyor. Mart ayı enflasyon rakamlarına göre, temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belirlenecek. Peki, 3 aylık enflasyon farkı ne kadar oldu ve temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Temmuz'da Memur ve Emekli Maaşlarına Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarına çevrildi. Her yıl Ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez enflasyon farkıyla maaşlarına zam yapılan memur ve emekliler, 2023 yılı temmuz ayı zammı için merakla bekleyişlerini sürdürüyorlar. Peki, temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Mart Ayı Enflasyon Rakamları

Mart ayı enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Buna göre, mart ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 2,29 arttı. Yıllık bazda ise TÜFE yüzde 50,51 oldu. Bu rakamlarla birlikte memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da belirlenmiş oldu.

Zam Oranı Nasıl Belirleniyor?

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor. Memurlar üç aylık rakamlar doğrultusunda yüzde 4,52 enflasyon farkı alma hakkı kazandılar. Bu oran, enflasyon farkları için belirlenen yüzde 4'lük alt sınırın üzerinde olduğu için memurlar enflasyon farkı alacaklar. Memur ve memur emeklileri son olarak yüzde 8 sözleşme zammı almıştı. Bu oranı aşan fark kadar maaşlara zam yapılacak.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri de Zam Alacak

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de her yıl iki kez enflasyon farkı alıyorlar. Emeklilerin zam oranı ise 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. Mart ayı verilerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 3 aylık zammı yüzde 12,52 oldu.