COVID-19'a karşı aşı olmayı reddetmesiyle tanınan Sırp tenis yıldızı Novak Djokovic,  Avustralya hükümetinin tenis yıldızının aşıya karşı çıkmasının "sivil huzursuzluğa" neden olabileceğini söylemesinin ardından Djokoviç, Cumartesi günü göçmenlik gözaltı merkezine iade edildi.

Bu, hükümetin aşılanmamış 34 yaşındaki tenisçiyi ülkeden çıkarma girişiminde başarısız olmasının ardından, bir başka yüksek profilli mahkeme hesaplaşmasına neden oldu. Dava, üç yargıçtan oluşan tam Federal Mahkeme tarafından sabah 9:30'da görülecek.

Gözden kaçırmayın

Galatasaray Malatyaspor maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta? Galatasaray Malatyaspor maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta?

Şimdilik, Sırp as, ilk başarılı mahkeme temyiz başvurusunun ardından birkaç kısa süren özgürlükten sonra kötü şöhretli Melbourne göçmenlik gözaltı merkezine geri döndü. Cumartesi gününün büyük bir bölümünde gözaltında tutulduğu avukatlarının ofisinden eski Park Hotel tesisine giden bir konvoy görüldü.

Hawke, Djokovic'in insanları sağlık kurallarını çiğnemeye teşvik etmekle kalmayıp, varlığının "sivil huzursuzluğa" yol açabileceğini öne sürdü. Bu nedenle, Avustralya Açık'ın başlamasına sadece iki gün kala, savunma şampiyonu yeniden merkez mahkeme yerine hukuk mahkemelerine odaklandı.
İkinci servis

Djokovic'in Avustralya'da oynamak için aşı olup olmayacağına dair aylarca süren spekülasyonlardan sonra, Open'da rekor bir 21. Grand Slam şampiyonluğu için mücadele etmeyi umarak bir hafta önce tıbbi muafiyet kullanarak ülkeye girdi.

Uzun süreli karantina ve sınır kısıtlamalarına maruz kalan birçok Avustralyalı, Djokovic'in sistemi aşı giriş gerekliliklerinden kaçmak için oynadığına inanıyor.

Halkın tepkisi üzerine, Başbakan Scott Morrison'ın hükümeti ülkeye vardığında Djokovic'in vizesini iptal etti. Ancak iddialara göre, bir yargıç Djokoviç'in vizesini eski haline getirip ülkede kalmasına izin verdiğinde hükümet küçük düşürüldü. Bu kez hükümet, onu halk sağlığı ve güvenliği için bir tehdit olarak ilan etmek için istisnai yürütme yetkilerine başvurdu.

Uzmanlar, davanın teniste iyi olan bir adamın kaderinin ötesinde bir önem kazandığını söylüyor.
Flinders Üniversitesi'nde hukuk öğretim görevlisi olan Sanzhuan Guo, "Dava, turistlerin, yabancı ziyaretçilerin ve hatta Avustralya vatandaşlarının ülkenin göçmenlik politikalarını ve 'kanun önünde eşitliği' önümüzdeki yıllarda nasıl gördüğünü tanımlayacak gibi görünüyor" dedi.

Tenis yıldızı Aralık ayı ortasında COVID-19'a yakalandı ve pozitif olduğunu bilmesine rağmen tecrit edemedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Cuma günü Avustralya'yı ülkenin en büyük yıldızı ve ulusal kahramanına "kötü davranmakla" suçladı.