Dünya'da "Türkiye iflas etti" manşetleri atılırken ve vandaş çöken ekonominin resmen altında kalırken her geçen gün yeni bir zam haberi ile uyanıyor.

Dünya'da "Türkiye iflas etti" manşetleri atılırken ve vandaş çöken ekonominin resmen altında kalırken her geçen gün yeni bir zam haberi ile uyanıyor.

Bununla birlikte anlaşılamayan bir şekilde tarım arazileri katledilmeye son sürat devam ederken de Merkez Bankası, buğday ve yeme gelen zamlar yüzünden ekmek, makarna, un, bulgur, et, süt ve yumurta fiyatlarına zam yağacağını rapor etti.

Çetin AKGÜL on Twitter: "Makarna tagını görünce..!!! Akp yine makarna dağıtmayamı Başladı sandım..!!! Malûm seçim yakın^^^ https://t.co/RySY4CINki" / Twitter

Buğday fiyatlarının küresel piyasalarda son 9 yılın rekorunu kırmasının yanı sıra Türkiye'de ise buna ayrıca ek olarak tarım arazilerinin katli eklenince dünyada enflasyon şampiyonu ülkemizde TL’de görülen tarihi değer kayıpları da eklenip un, makarna ve ekmek fiyatlarını vurmaya devam ediyor.

Bu arada Merkez Bankası'nın, yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle, kırmızı ve beyaz et ile yumurta, süt ve süt ürünlerinde de yeni zam riski oluştuğunu rapor etmesi ülke basınında da geniş yer buldu. Merkez Bankası, buğday ve yem fiyatlarının gıda enflasyonuna etkisini ortaya koyan kritik bir analiz çalışması yayımladı ve çalışmada, önümüzdeki dönemde yaşanacak gıda zamlarına ilişkin şu tespitler yapıldı:

akp nin makarna kömürle oy aldığını sanan zavallı - uludağ sözlük

"2020 yılında yaşanan kuraklık ve döviz kurundaki artışla beraber ekmeklik buğday fiyatları artış eğilimine girmiştir. Devam eden jeopolitik görünüm, uluslararası buğday fiyatları ve tedarik sıkıntıları kanalıyla ekmek, makarna, un, bulgur ve fırın ürünleri üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Rusya-Ukrayna çatışmasının etkisiyle 23 Şubat-18 Nisan arasında yurtiçi ekmeklik buğday fiyatları yaklaşık yüzde 28.3 oranında artmıştır. Teknik tahminler yurtiçi buğday fiyatlarındaki yüzde 10 oranındaki bir artışın tüketici ekmek-tahıl enflasyonuna yansımasının 4 aylık bir süre zarfında 6 puan civarında olduğuna işaret etmektedir. 23 Şubat-18 Nisan arasında buğday fiyatlarının yüzde 28.3 arttığı dikkate alındığında, diğer faktörlerin etkisi sabitken bu gelişmenin ekmek tahıl grubuna olası ek etkisinin 17 puan civarında olacağı hesaplanmaktadır.”

AKP eski taktiğine geri dönüyor: Oy için bedava kömür, bedava makarna...

A101'den Kaçırılmayacak İndirimler! Bebek Bezi 2,82 TL, Havlu Kağıt 29 TL, Deterjan 25 TL, Kahve Makinesi 69 TL'ye Düştü A101'den Kaçırılmayacak İndirimler! Bebek Bezi 2,82 TL, Havlu Kağıt 29 TL, Deterjan 25 TL, Kahve Makinesi 69 TL'ye Düştü

Konu ise sosyal medyada AKP'nin seçim malzemesi olarak dağıttığı ve adeta AKP ile ismi bütünleşen "makarna" göndermesi yaparak "Ülkeyi bu hale getiren makarna da nasibini aldı" yorumları yapıldı.

Ekonomik krizin özeti: AKP artık kömür ve makarna yerine ekmek ve su dağıtıyor

CHP'den, AK Parti'ye makarna sunumu! - Timeturk Haber