Termik Santral Yanarsa Ne Olur? Yangın Milas'ta Termik Santrale Ulaştı!

Korkulan oldu yangın termik santrale ulaştı. Peki Termik Santral Yanarasa Ne Olur?

Gündem 04.08.2021 - 21:56 04.08.2021 - 22:15 Ece Sahan

Milas Ören'deki yangın Kemerköy Termik Santrali'ne ulaştı. Korkulan oldu! Günlerdir denilen uyarılara kulak asmayan devlet yangını termik santrale ulaştırdı!

Milas'ta 5 gündür devam eden yangın müdahale yetersizliği nedeniyle Kemerköy Termik Santrali’ne ulaştı. Jandarma anonsalar yaparken, bölgedeki hayvanlar ve insanlar tehdit altında. Sirenler çalırken bölge boşaltılmaya çalışılıyor.

E7-BtTdXEAMTPhJ

Termik Santal nedir? Termik Santral ne işe yarar?

Termik Santral ana işletici makinesi buhar gücüyle çalışan güç santralidir. Burada ısıtılan su buhara dönüştürülerek bir elektrik üretecini süren buhar türbinini döndürmekte kullanılır. Türbinden geçen buhar Rankine çevrimi denilen yöntemle bir yüzey yoğunlaştırıcıda yoğunlaştırılarak geri suya dönüştürülür.

TERMİK SANTRAL YANARSA NE OLUR?

E7-Bs5NX0AgCKDf

Termik santralde olası bir yangının uzmanlar patlamaya neden olamyacağını ancak santral kullanılamaz hale geliri. Termik Santral yanarsa elektrik kesintileri yaşanır.

Ancak ortaya çıkacak gazlar için ise cam kapı ve pencerelerin kapanması gerektiği söyleniyor. Profesör Dr. Mustafa Öztürk "Termik santral yanarsa, tesiste bulunan kömürün gelişi güzel yanması sonucu ciddi oranda SO2, CO, PM2.5, PM10 gibi sağlık için tehlikeli kirleticiler salımlanır. Termik santralden rüzgar rüzgarın etkisi sürüklenencek gazlar zehirli. Pencereleri kapalı tutalım ve evden çıkmayalım" uyarısnda bulundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@