Termik santralde son durum ne 5 Ağustos 2021? 40 bin ton kömür var mı, yanarsa ne olur?

Kemerköy Termik Santrali'nde son durum ne? termik santral yanarsa ne olur, 40.000 ton kömür var mı? 40 bin ton kömür yanarsa ne olur?

Gündem 05.08.2021 - 11:54 05.08.2021 - 12:00 Volkan Arık

Muğla'nın Milas ilçesinde devam eden orman yangını Kemerköy termik santraline sıçradı. Gece saatlerinde gelen bu haber Türkiye genelinde bütün vatandaşlara korku salarken birçok kişi ise sosyal medyada ve arama motorunda termik santralde son durum ne sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Özellikle termik santralin içerisinde 40.000 ton kömür bulunduğu iddiaları vatandaşları paniğe sevk etti. Peki termik santralde 40 bin ton kömür var mı? 40 bin ton kömür yanarsa ne olur?

Türkiye günlerdir devam eden orman yangınları ile mücadele ederken dün gece saatlerinde korku dolu senaryo gerçek oldu. Muğla'nın Milas ilçesinde önü alınamayan yangın Kemerköy Termik Santrali'nin tel örgülerine ulaştı. Santralde bulunan yanıcı ve patlayıcı maddeler tahliye edilirken aynı zamanda personelde santrali boşalttı. Yangın termik santrale ulaştıktan sonra ise küçük çaplı patlamalar meydana geldi. Bu sabah saatlerinde ise termik santralde yangının kontrol altına alındığı Haberi geldi. Vatandaşlar şu sıralar arama motorunda termik santralde son durum ne 5 Ağustos 2021 sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki termik santralde yangın söndürüldü mü? 40000 ton kömür yanarsa ne olur?

termik-santralde-son-durum-ne-5-agustos-2021-40-bin-ton-komur-var-mi-yanarsa-ne-olur-3

TERMİK SANTRALDE SON DURUM 5 AĞUSTOS 2021

Kemerköy Termik Santrali'nde gece saatlerinde başlayan yangının kontrol altına alındığı haberi geldi. Milli Savunma Bakanlığı ve iletişim başkanı Fahrettin Altun konu hakkında açıklamalar yayınladı. Fahrettin Altun yaptığı açıklamada yangının bu noktaya gelebileceği öngörüldüğü için Kemerköy santralinin kontrollü devre dışı bırakıldığını personelin tahliyesinin gerçekleştirildiğini söyledi. Günün ilk saatlerinde termik santralde alevler etkisini yitirirken bu sabah saatlerinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da tahliyenin Sorunsuz şekilde tamamlandığı bildirildi.

termik-santralde-son-durum-ne-5-agustos-2021-40-bin-ton-komur-var-mi-yanarsa-ne-olur-2

40 BİN TON KÖMÜR YANARSA NE OLUR?

Ancak Türkiye'de günlerdir devam eden orman yangınlarının söndürülmesine rağmen tekrar başladığı biliniyor. Termik santralini içerisinde 40 bin ton kömür stoku bulunduğu iddiaları bu nedenle vatandaşları korkutuyor. Henüz santralin içerisinde kömür bulunduğuna ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak uzmanlar kömür stokunun doğru olması halinde bir facianın ortaya çıkabileceğini söylüyor. Özellikle kontrolsüz bir şekilde kömürlerin Alev alması durumunda karbonmonoksit gazının hızla yayılacağını söyleyen Uzmanlar bölgede bulunan vatandaşların mutlaka filtreli maske kullanması gerektiğine dikkat çekiyor. Olası korkutucu senaryonun gerçek olması halinde uzun süre boyunca gökyüzünde zehirli gaz bulunabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@