Pandemi nedeniyle stadyumlara seyirci alınması yasaklandı, futbol takımları yaklaşık 1 yıldır boş tribünler önünde maçları tamamladı. Geçen yıl vakaların düştüğü aylarda zaman zaman maçlara belli oranlarda taraftar alınması gündeme geldi.

Beşiktaş, Atletico Madrid'i 2-0 Yenerek Hazırlık Maçında Galibiyetle Ayrıldı Beşiktaş, Atletico Madrid'i 2-0 Yenerek Hazırlık Maçında Galibiyetle Ayrıldı
Pandemi nedeniyle stadyumlara seyirci alınması yasaklandı, futbol takımları yaklaşık 1 yıldır boş tribünler önünde maçları tamamladı. Geçen yıl vakaların düştüğü aylarda zaman zaman maçlara belli oranlarda taraftar alınması gündeme geldi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçen yıl 17 Ekim itibarıyla tribünlerde bulunan localara yüzde 50 oranında seyirci alınabileceğine karar verdi. TFF'nin, "tüm stadyumun kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınabileceği" talebi ise Sağlık Bakanlığı tarafından geri çevrildi. 2020 yılının eylül ve ekim aylarında gündeme gelen "stadyumlara seyirci alınması" planlamaları vakaların yeniden yükselişe geçmesinin ardından rafa kaldırıldı.


"1 Nisan'da Sağlık Bakanlığı ile toplantı yapacağız"


1 Mart'ta kademeli normalleşmenin yeniden başlamasının ardından stadyumlara alınacak seyirci konusu yeniden gündeme gelmeye başladı. Lig maçlarının yayıncı kuruluşu olan beinsports'a bu konuyla ilgili demeç veren TFF Başkanı Nihat Özdemir, bu kararın sadece TFF tarafından alınacak bir karar olmadığını söyledi. Tribünlere taraftar alınması konusunda Sağlık Bakanlığı ile sürekli irtibat kurduklarını aktaran Özdemir, ülkedeki bazı kentlerin vaka sayısının ciddi oranda yüksek olduğunu kaydetti. Özdemir, daha önceki kararda maçların 1 Nisan'a kadar seyircisi olarak oynanmasına dair bir karar aldıklarını ve bu kararın uygulanmaya devam edileceğini söyledi.

"29 Mayıs'taki Şampiyonlar Ligi finalini seyircili oynatmak istiyoruz"


İlerleyen günlerde Sağlık Bakanlığı ile bu konuda toplantı yapacaklarını kaydeden Özdemir, vaka sayıları ve aşılama durumunu göz önünde bulundurarak nihai kararı vereceklerini belirtti. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda 29 Mayıs'ta oynanacak Şampiyonlar Ligi finalini seyircili oynatmak istediklerini aktaran TFF Başkanı Özdemir, 1 Nisan'da yapılacak toplantıda önemli kararların alınacağını ifade etti. Özdemir, Şampiyonlar Ligi finaline "HES kodu ve test zorunluluğu" ile birlikte seyirci alınmasının "büyük ihtimalle" gerçekleşeceğini kaydetti.