Sadece ABD'nin değil tüm Dünya'nın en prestijli gazetelerinden olan The New York Times "Biden yönetimi yetkilileri, Erdoğan'ı tamamen silmenin kendi kendilerini baltalamak anlamına geleceğini söylüyor" dedi.

Türkiye'de "dış güçler" ve "ABD'nin desteği" gibi yorumlar ve tespitler siyasette gündemini korurken ABD'de yayımlanan bir haber siyasetteki bu söylemlere damgasını vurdu.

The New York Times'ta yayınlanan bir haberde ABD yönetiminin AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan her ne kadar rahatsız olsalar da desteklemesinin perde arkası anlatıldı.

Soylu: Recep Tayyip Erdoğan aslan gibi kükredi

Michael Crowley imzalı haberde "Biden yönetimi, İstanbul'da Tayyip Erdoğan'ın arabuluculuğu ile imzalanan tahıl koridoru anlaşmasından memnuniyet duyuyor. Özelde ise Erdoğan, Biden için baş ağrısı olmaya devam ediyor" denilirken Türkiye'yi yakından ilgilendiren bilgiler paylaşıldı.

The New York Times'ın ABD'nin Erdoğan rahatsızlığını ama herşeye rağmen desteğini "'Beyaz Saray'ı çıldırtan' politika izlemesinden kaynaklanıyor." şeklinde anlattığı ve Sputnik News'te de haber olarak verilen analizde dikkat çeken cümleler ise şöyle;

13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak 13-14-15-16-17 Ocak tarihine dikkat! Banka 30 bin TL kimlik numaranızdan ödeme yapacak! Tek başvuru yeterli olacak

ABD'den olası Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama

"Erdoğan'ın eylemleri ve Biden'in bunları dizginleme konusundaki sınırlı yeteneği, Türk liderinin Batılı müttefiklerinin gündemiyle sık sık çelişen bir askerî müttefik olarak benzersiz konumunun altını çiziyor. ABD yetkililerine göre, bu, çıldırtıcı bir rol...

....

Ancak Biden yönetimi yetkilileri, Erdoğan'ı tamamen silmenin kendi kendilerini baltalamak anlamına geleceğini söylüyor. Türkiye'nin Doğu ve Batı'nın kavşağındaki konumu, stratejik olarak önemli ve Ukrayna'dan ihracat için Karadeniz'de askerden arındırılmış koridor oluşturulmasına yönelik tahıl koridoru anlaşmasının da kanıtladığı gibi kendisinden bile daha belalı komşularla arabuluculuk yapmasına imkân veriyor..."