THODEX CEO'su, 2 milyar dolar toplayıp Arnavutluk'a kaçtı!

THODEX isimli yerli kripto para borsasının CEO'su olan Faruk Fatih Özer'in 2 milyar toplayıp Arnavutluk'a kaçtığı tespit edildi.

Güncel 22.04.2021 - 11:43 04.05.2021 - 04:18 İlan35

THODEX isimli yerli kripto para borsası tarafından 2 milyon tane Dogecoin dağıtılmıştı. Bu durum büyük bir yankı uyandırmış ancak bir süre devam eden işlem kesintilerinden sonra THODEX'in tümüyle kapandığı görülmüştü. Mağdur olan THODEX kullanıcıları, sosyal medya platformları üzerinden bu duruma sert bir şekilde tepki gösterdi. THODEX tarafından yapılan açıklamada, yeni ortaklık tekliflerinin geldiği ve söz konusu tekliflere onay verildiği belirtildi. Söz konusu açıklamada, anlaşma halledilinceye dek bütün işlemlerin askıya alındığı bildirildi. 

Yurt dışına mı kaçtı?

THODEX nedeniyle mağdur olan vatandaşların avukatı Oğuz Evren Kılıç, konuya ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. Avukat Kılıç, THODEX CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerindeki kripto parayı toplayıp yurt dışına kaçtığını söyledi. Avukat Kılıç'ın iddiasına göre, Özer Tayland'a kaçmış olabilir. 

Alınan son dakika bilgisine göre, 20 Nisan 2021 tarihinde Özer'in Arnavutluk'a kaçtığı tespit edildi. 

"2 milyar dolara yakın bir para buharlaştı"

THODEX isimli yerli kripto para borsasında 400 bin kişinin hesap açtığını belirten Avukat Kılıç, bu hesaplardan 391 bine yakınının aktif olarak kullanıldığını dile getirdi. Avukat Kılıç, THODEX'te aylık 12 milyar dolara yakın bir işlem hacminin bulunduğuna dikkat çekerek, yani 2 milyar dolara yakın bir miktarın buharlaştığını dile getirdi. Öte yandan, bunun Cumhuriyet tarihindeki en büyük çaplı dolandırıcılık olayı olduğuna dikkat çekildi. 

Sosyal medya hesabını kapattı

THODEX CEO'su Özer, sosyal medya platformu Twitter'da bulunan hesabını da kapattı. 

Tosuncuk'u solladı!

Yaşanan bu dolandırıcılık olayı, Çiftlikbank vakasını hatırlattı. Mehmet Aydın, Çiftlikbank üzerinden 1,5 milyar lirayı toplayıp Uruguay'a gitmişti. Fakat 2 milyar dolar toplayıp yurt dışına kaçan THODEX CEO'su Özer, "Tosuncuk" lakaplı Aydın'ı da geçmiş durumda. THODEX isimli yerli kripto para borsası tarafından kullanıcılara 2 milyon Dogecoin dağıtıldığı ifade edildi. Bunu fark eden yatırımcıların da tüm yatırımlarını THODEX'e taşıdıkları bildirildi. Öte yandan, THODEX'in reklam yapmak için çekiliş yaptığı ve Porsche dağıttığı öğrenildi. 

Sistemde ne yazıyor?

THODEX isimli yerli kripto para borsasına giriş yapmak isteyenlerin karşısına bir uyarı yazısı çıkıyor. Yazıda, son dönemde kripto varlıklara yönelik talebin arttığı belirterek, büyük aktörlerin de bu sürece katıldığına dikkat çekildi. Bu nedenle borsaların büyümesinin şart olduğu ve yeni hamlelerde bulunulması gerektiği ifade edilen yazıda, dünya genelinde tanınan fon şirketleri ve bankalar tarafından THODEX'e yatırımda bulunulmak istendiği ve ortaklık için teklifler yapıldığı aktarıldı. Yazıda, söz konusu tekliflerin olumlu yönde değerlendirildiği belirtilerek, söz konusu aşamanın halledilebilmesi amacıyla işlemlerin durdurulduğu ifade edildi. Devir sürecinin bitmesinin bekleneceğine dikkat çekilen yazıda, bunun 4-5 iş günü boyunca devam edeceği kaydedildi. Yazıda, bu süreçte THODEX kullanıcılarına sık sık bilgilendirme yapılacağı aktarıldı. 

"Kripto parayla dilediğiniz yere gidebilirsiniz"

THODEX CEO'su Özer, 2020 senesinin Aralık ayında katılığı bir programda, geçen sene çok fazla yenilikle karşılaşıldığını söylemişti. Özer, kripto varlıkların taşınmasının veya herhangi bir yere aktarılmasının kendisine bağlı olduğunu belirtmişti. Kripto parayla hiçbir finans kuruluşuna, ülkeye ya da sisteme bağlı olmaksızın herhangi bir yere gidilebileceğini kaydeden Özer, söz konusu paranın herhangi bir ülkeye aktarılabileceğini de dile getirmişti. 

THODEX mağdurları ne yapabilir?

THODEX mağdurlarının ilk önce savcılığa suç duyurusunda bulunmaları gerekiyor. Söz konusu mağdurların, daha sonra da tüketici mahkemesine veya hakem heyetine müracaat etmeleri gerekli.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@