Thodex CEO'su kırmızı bültenle aranacak!

2 milyar dolar değerindeki kripto para ile Arnavutluk'a kaçan Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in kırmızı bülten ile aranması amacıyla Adalet Bakanlığı tarafından işlem başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Özer hakkında kırmızı

Güncel 23.04.2021 - 12:39 04.05.2021 - 04:18 İlan35

2 milyar dolar değerindeki kripto para ile Arnavutluk'a kaçan ve 391 bin kullanıcının mağduriyet yaşamasına neden olan Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in yakalanması için harekete geçildi. 

Thodex CEO'su Özer'e yönelik kırmızı bülten çıkarılması amacıyla evrakların hazırlandığı öğrenildi. Bunun üzerine Özer'in kırmızı bülten ile aranması ve söz konusu şüphelinin Arnavutluk'tan Türkiye'ye iade edilmesi amacıyla bakanlık tarafından işlem başlatıldığı bildirildi. Kırmızı bülten talebine yönelik evrakların İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına gönderildiği kaydedildi.

Kırmızı bülten çıkarıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Thodex CEO'su Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı bildirildi. Öte yandan, söz konusu şüphelinin yakalanması için Arnavutluk ile temasların başlatıldığı ifade edildi. 

Thodex krizinde neler yaşandı?

- Thodex isimli yerli kripto para borsası 2017 senesinde kuruldu. Söz konusu platform, 21 Nisan 2021'de işlemlerin durdurulduğuna ilişkin bir açıklama yaptı. Thodex CEO'su Özer, bütün sosyal medya hesaplarını kapattıktan sonra 2 milyar dolar değerindeki kripto para ile Arnavutluk'a kaçtı. 

- Avukat Oğuz Evren Kılıç, Thodex'te işlemlerin durdurulması nedeniyle kişinin mağdur olduğunu söyledi. Kılıç, Thodex'te para transferi hususunda bir süredir sorun yaşandığına dikkat çekerek, sitenin kapanması üzerine kullanıcıların endişelenmeye başladığını dile getirdi. Mağdur olan kullanıcılar Thodex CEO'su Özer hakkında suç duyurusunda bulundu.

- Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bunun üzerine "nitelikli dolandırıcılık" suçundan Thodex CEO'su Özer hakkında tahkikat başlattı. MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) ise Thodex'in finansal kuruluşlarda yer alan tüm hesapların bloke edildiğini kaydetti.

- Tıpkı Çiftlikbank vakasında olduğu gibi Thodex CEO'su Özer, mağduriyet yaşayan kullanıcılara ödeme yapılacağına dair pek de inandırıcı olmayan bir açıklama yaptı. Yerli yatırımcılar ile yabancı yatırımcıların Thodex'e ilgi duyduğunu aktaran Özer, uluslararası seviyede çok sayıda ortaklık teklifleri aldıklarını ve ortaklık görüşmeleri yapılırken Thodex hesaplarında olağandışı bir dalgalanma gerçekleştiğini fark ettiklerini dile getirdi. Özer, bu dalgalanmanın sebebini bulmak için işlemleri geçici olarak durdurduklarını ifade etti. 

- 19 Nisan 2021 tarihinde yabancı yatırımcı ile görüşmek için yurt dışına çıktığını kaydeden Özer, siber saldırıların sürdüğünü ve yaklaşık 30 bin kullanıcıya ait hesaplarda kuşku yaratan bir durum oluştuğunu belirtti. Özer, bu kullanıcıların asla mağdur edilmeyeceğini ve yaklaşık 30 bin kullanıcıya ait hesapların netlik kazanmasının ardından ödemelerin gerçekleştirileceğini duyurdu. Özer, ayrıca yakın zamanda Türkiye'ye geleceğini öne sürdü. 

- Thodex soruşturması dâhilinde 78 kişiye yönelik gözaltı kararı verildi. Bunun için İstanbul merkezli olacak şekilde 8 şehirde operasyon gerçekleştirildi. Şu ana kadar 62 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, diğer 16 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü ifade edildi. 

- İstanbul'da yaşayan ve evini sattıktan sonra tüm parasını Thodex'e yatıran 50 yaşındaki bir vatandaşın, ciddi oranda zarara uğradığını gördükten sonra başına ateş ederek intihar ettiği öğrenildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@