Thodex CEO'su Özer'in vurgun yaptığı miktar belli oldu!

2 milyar dolar değerinde kripto parayı toplayıp kaçtıktan sonra 391 bin vatandaşı mağdur ettiği ileri sürülen Thodex CEO'su Fatih Özer'in yaptığı vurgunun gerçek miktarı ortaya çıktı. Özer'in 150 milyon dolar değerinde vurgun yaptığı ifade edildi. 

Ekonomi 26.04.2021 - 10:23 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Thodex skandalı Türkiye'nin gündemindeki yerini bir süredir koruyor. Thodex isimli yerli kripto para borsasında işlemlerin durdurulması üzerine ortalık karışmıştı. Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer, sosyal medya hesaplarını kapatmış, Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para ile yurt dışına kaçtığı ve 391 bin kullanıcıyı mağdur etmişti. Daha sonra Özer'in Arnavutluk'un başkenti Tiran'a kaçtığı tespit edilmişti. Özer'in yaptığı vurgunun gerçek miktarı merak ediliyordu. Muhabbit kurucusu Dr. Aytunç Yıldızlı tarafından bu konuyu araştırmak üzere bir konsorsiyum kuruldu. Dr. Yıldızlı, bu şekilde Özer'in yurt dışına kaçırdığı gerçek miktarı hesaplamak istedi. DataPool kurucusu Tufan Poyraz da sürece dâhil oldu. Böylece çok sayıda analist tarafından Thodex vurgunun gerçek miktarı hesaplandı. 

Blockchain vasıtasıyla takip ediliyor!

Kripto para borsasında hesap açan bir kişiye tüm kripto paralar için benzersiz bir cüzdan adresi tanımlanıyor. Söz konusu adrese para yatırılması, bu adresten para çekilmesi ya da başka bir cüzdana kripto para gönderilmesi halinde tüm işlemler Blockchain aracılığıyla izleniyor. Borsaya para yatırılması durumunda söz konusu para bakiye bölümünde görülüyor. Fakat kişisel cüzdandan çekile bu para borsa cüzdanına aktarılıp burada muhafaza ediliyor. Farklı bir cüzdan adresine gönderilen kripto para da borsa cüzdanından gönderiliyor. Kripto paraların Blockchain aracılığıyla takip edilmesiyle beraber bütün işlemler şeffaf bir şekilde yürütülüyor. Söz konusu şeffaflıkla beraber kripto paraların cüzdanlar arasındaki hareketliliği seyredilebiliyor. 

150 milyon dolara yakın bir kayıp var!

Thodex vurgununda gerçek miktarı hesaplamak üzere kurulan konsorsiyum, Blockchain aracılığıyla borsa cüzdanında yer alan kripto paraları inceledi. Thodex cüzdan adreslerini sosyal medya platformu Twitter aracılığıyla talep eden konsorsiyum, kripto paraların gönderildiği borsanın ana cüzdanlarını tespit etmek için çaba harcadı. Söz konusu çalışmalar dâhilinde Thodex vurgununda 150 milyon dolara yakın bir kayıp olduğu bildirildi. Fakat Bitcoin'lerin tamamının belirlenemediğine dikkat çekildi. Yani 150 milyon doları aşkın bir vurgun yapılmış olabileceği ama ne olursa olsun 2 milyar dolar denilemeyeceği ifade edildi. 

Tüm kripto para cüzdanları boş!

Böylece yalnızca cüzdan adresleri sayesinde Blockchain vasıtasıyla kripto paraların takip edilebilirliğinin yeniden ortaya çıktığına dikkat çekildi. Blockchain'in şeffaflığıyla beraber yalnızca vurgun yapılan paranın tutarının değil, aynı zamanda çok sayıda yapısal durumun da gün yüzüne çıktığı belirtildi. Thodex isimli yerli kripto para borsasının neredeyse bütün cüzdanlarının boş olduğuna işaret edildi. Kripto para cüzdanlarının neredeyse tamamen boş olduğu kaydedilen açıklamada, alım-satım işlemini gerçekleştiren kişilerin satın aldığını düşündüğü coinlerin aslında ara yüz üzerinde bulunan rakamlardan ibaret olduğu aktarıldı. Açıklamada, Thodex tarafından Binance'nin soğuk cüzdan olarak kullanıldığına dikkat çekildi. 

Kırmızı bülten çıkarıldı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan Thodex soruşturması kapsamında 69 şüpheli yakalandı. Öte yandan, MASAK tarafından Thodex'in finansal kuruluşlarda yer alan bütün hesaplarının bloke edildiği öğrenildi. Özer'in yakalanması için Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılırken, söz konusu şahsın yakalanması durumunda Arnavutluk'tan iadesi istendi. Özer'in banka hesaplarında bulunan 31 milyon liraya da el konulduğu bildirildi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@