THODEX CEO'sundan açıklama: Kimse mağdur edilmeyecek!

THODEX CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para topladığı ve daha sonra Arnavutluk'a kaçtığı belirlendi. Özer, hakkındaki dolandırıcılık iddialarını yalanlayarak, şu ana kadar hiç kimsenin mağdur edilmediğini ve bundan sonra da edil

Ekonomi 22.04.2021 - 17:23 04.05.2021 - 04:18 İlan35

THODEX CEO'su Faruk Fatih Özer'in vurgunu Türkiye'nin gündemine oturdu. Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para topladığı ve daha sonra Arnavutluk'a kaçtığı öne sürüldü. Özer, hakkında ortaya atılan iddialara yönelik pek de inandırıcı olmayan bir açıklamada bulundu.

"Asılsız iddialar"

Açıklamada, THODEX isimli yerli kripto para borsasına ilişkin iddiaların çoğunun asılsız olduğu belirtilerek, yaklaşık 700 bin kullanıcının söz konusu platformda işlem yaptığı ifade edildi. Söz konusu platformun şu ana kadar hiçbir vatandaşı mağdur etmediği ve bundan sonra da etmeyeceği kaydedilen açıklamada, 2018 senesinde THODEX'e yönelik siber saldırı düzenlendiği ve 25 milyon lira zarar edildiği aktarıldı. Açıklamada, söz konusu zararın hiçbir THODEX kullanıcısına yansıtılmadığı belirtilerek, bu zararın sadece şirketin olanaklarıyla giderildiği ve benzer bir saldırıyla karşılaşılmaması amacıyla altyapı sisteminin önemli düzeyde değiştirildiği kaydedildi. 

"Ortaklık teklifleri geldi"

THODEX'in kullanıcı sayısı ve malî bakımdan yapısı göz önünde bulundurulduğunda söz konusu şirketine çok sayıda yatırımcı tarafından ilgi gösterildiği belirtilen açıklamada, bu nedenle uluslararası seviyede çok fazla ortaklık tekliflerinin geldiği ifade edildi. Açıklamada, ortaklık görüşmelerine üç aydır devam edildiği kaydedilerek, söz konusu görüşmeler esnasında THODEX'in hesaplarında olağanüstü bir dalgalanma yaşandığının fark edildiği aktarıldı. Söz konusu dalgalanmanın nedenin belirlenmesi amacıyla THODEX'in geçici olarak işleme kapatıldığı belirtilen açıklamada, yabancı yatırımcılarla görüşmede bulunmak üzere 19 Nisan 2021 tarihinde Özer'in yurt dışına çıktığı ifade edildi.

"Siber saldırı sürüyor"

Açıklamada, THODEX'e yönelik siber saldırının sürdüğüne dikkat çekilerek, kullanıcılardan bazılarının doğru verilere erişim sağlayamadığı aktarıldı. 391 bine yakın kişinin 2 milyar dolar zarara uğratıldığına dair iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, Özer'in yurt dışına kaçtığına yönelik iddiaların da aynı şekilde mesnetsiz olduğu ifade edildi.

"Mağduriyet yaşanmayacak"

Açıklamada, yaklaşık 700 bin kullanıcının yalnızca 30 bine yakın bir bölümünde şüphe oluştuğuna değinilerek, söz konusu kullanıcıların banka giriş bedellerinin karşılığının da THODEX hesaplarında yer aldığı belirtildi. Bu nedenle hiçbir THODEX kullanıcısının mağduriyet yaşamayacağı ifade edilen açıklamada, 2 milyar dolar gibi bir tutarla algı yaratma çabalarının asla kabul edilmediğine dikkat çekildi. Açıklamada, Türkiye'de bulunan kripto para platformlarından hiçbirinin böyle bir işlem hacmine sahip olmadığı aktarıldı. 

"Usulsüzlük yok"

THODEX'in kayıtlarının MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu), SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ile Hazine ve Maliye Bakanlığının bilgisine sunulduğu belirtilen açıklamada, hiçbir şekilde usulsüzlüğün mevcut olmadığı belirtildi. Açıklamada, THODEX'e yönelik iftira kampanyası başlatıldığı vurgulanarak, bu nedenle hem Özer'in hem de kullanıcıların zarar ettiği ifade edildi. 

"Ödemeler gerçekleştirilecek"

30 bine yakın kullanıcıya ait hesapların kesinlik kazanmasının ardından söz konusu kişilere ödemelerinin gerçekleştirileceği kaydedilen açıklamada, THODEX'in piyasa değerinin 40 milyon dolara yakın olduğu ve bu şekilde ticari varlığını sürdürebileceği ancak ortaya atılan iddialarla söz konusu platformun ticari varlığını sürdürmesinin önüne geçilmeye çalışıldığı belirtildi. 

"Türkiye'ye döneceğim"

Açıklamada, THODEX hakkındaki iddiaların hiçbir şekilde dikkate alınmaması gerektiği ifade edilerek, Özer'in kısa sürede Türkiye'ye döneceği ifade edildi. Adli mercilerle beraber gerçeklerin gün yüze çıkması için çaba harcanacağı kaydedilen açıklamada, THODEX kullanıcılarının mağdur olmalarının engellenmesi amacıyla gerekenin yapılacağı belirtildi. 

"Devlete zarar vermem"

Özer, Türk milletine veya devlete zarar verecek herhangi bir işin içerisinde bulunmadığını iddia ederek, hem şahsı adına hem de THODEX adına yürütülen "karalama kampanyası"nın dikkate alınmaması için çağrıda bulundu. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@