Thodex CEO'sunun 31 milyon TL'sine el konuldu!

391 bin vatandaşı dolandırdıktan sonra Arnavutluk'a kaçan Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in bankalardaki 31 milyon TL'sine el konulduğu bildirildi. 

Güncel 24.04.2021 - 08:22 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye, 391 bin vatandaşı dolandıran Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'i konuşuyor. Thodex isimli kripto para borsasında işlemlerin durdurulmasının ardından 2 milyar dolar değerinde kripto para ile İstanbul'dan Arnavutluk'un Tiran kentine kaçan Özer'in yakalanması amacıyla Interpol (Uluslararası Polis Teşkilâtı) tarafından kırmızı bülten çıkarıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 391 bin vatandaşı mağdur eden Özer'in yakalanması ve Türkiye'ye iade edilmesi için Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Soylu, ayrıca Özer'in banka hesaplarında yer alan 31 milyon TL'sine el konulduğunu bildirdi. 

Kırmızı bülten nedir?

Bir ülkenin adli mercileri tarafından aranan şüpheli, sanık ya da hükümlerin yakalanıp iade edilmesi için yakalanması amacıyla Interpol Genel Sekreterliği tarafından yayımlanan belgeye kırmızı bülten deniliyor. 

Kırmızı bülten, bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, şüpheli veya sanıkların ilgili ülkeye geri verilmesi amacıyla görüldüğü yerde yakalanması için Interpol Genel Sekreterliği'nce yayımlanan bir belge. Kırmızı bültende aranan kişinin kimliği, söz konusu kişiye yöneltilen suçlamalara dair adli bilgiler, alınması gereken tedbirler ve söz konusu kişinin parmak izi ve fotoğrafı yer alıyor. 

"Önlemler alındı"

Soylu, Thodex skandalının maliyetinin ne kadar olduğunun bilinmediğini ancak bu konuda hukuki ve ihtiyati bakımdan bütün önlemlerin alındığını dile getirdi.  Thodex CEO'su Özer ile aynı fotoğraf karesinde yer alan Soylu, Özer'i tanımadığını ifade etmişti. 

62 kişi gözaltında!

20 Nisan 2021 tarihinde Özer'in Arnavutluk'un Tiran kentine seyahat ettiği tespit edilmişti. Thodex isimli kripto para borsasına yönelik soruşturma kapsamında 78 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Söz konusu soruşturma dâhilinde İstanbul merkezli olmak üzere 8 ilde operasyon düzenlenmiş, 62 kişi gözaltına alınmıştı. 16 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü ifade edilmişti. Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto parayla kaçtığı ileri sürülmüştü. 

"Kimseyi mağdur etmedik"

Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Özer, kendisi hakkında ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğunu ifade etmişti. Özer, Thodex'e yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından ilgi gösterildiğini belirterek, ortaklık teklifleri aldıklarını kaydetmişti. Ortaklık görüşmeleri sırasında Thodex hesaplarında olağandışı dalgalanma tespit edildiğini aktaran Özer, bunun sebebinin bulunabilmesi için işlemlerin geçici süreyle durdurulduğunu dile getirmişti. Özer, 30 bin kullanıcıya ait hesaplarda şüpheli bir durumun ortaya çıktığını belirterek, söz konusu kullanıcılara gereken ödemelerin yapılacağını ve hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirtmişti. Söz konusu hesabın Özer’e ait olup olmadığı ise henüz kesinlik kazanmadı. 

Bütün hesapları bloke edildi

Thodex isimli kripto para borsasının internet sitesine hala erişim sağlanamıyor. MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından söz konusu şirketin bütün hesapları bloke edildi. Güvenlik güçleri tarafından Thodex'in Kadıköy'de bulunan ofisinde arama yapıldı. Söz konusu şirket hakkında tahkikat başlatılırken, söz konusu tahkikata yönelik gizlilik kararı verildi. 

Aktif kullanıcı sayısı 391 bin!

Avukat Mertcan Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Thodex'deki aktif kullanıcı sayısını 391 olarak açıkladı. Bir günde 100'ü aşkın kişinin kendisiyle irtibat kurduğunu belirten Bayraktar, söz konusu platformda 1,5 milyon lira değerinde kripto parası kalanların bulunduğunu aktardı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@