Thodex CEO'sunun kaçacağını günler önce yazmış!

Yabancı Twitter kullanıcılarından birinin, Thodex tarafından Dogecoin'in piyasa fiyatının altında satıldığını ve kripto varlıklarını geri almak isteyen kullanıcıların paralarının da alıkonulduğunu ifade ettiği ortaya çıktı. Söz konusu kullanıcının, günler

Ekonomi 23.04.2021 - 09:51 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in, kullanıcıları dolandırdıktan sonra Arnavutluk'a kaçtığı tespit edilmişti. Bunun üzerine İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bulunan ofis basılmıştı. Ofisin boş olduğunun görülmesi üzerine çalışanların evlerine gidilmiş ve ifadeleri alınmıştı. Sosyal medya platformu Twitter'da yabancı bir kullanıcının günler önce yaptığı paylaşım dikkat çekti. Cedric Gerard isimli bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşımda, düşük işlem fiyatının yer aldığı bir görüntüye yer verildi. 

"Piyasa fiyatının altında satılıyor"

Söz konusu kullanıcı, yaptığı paylaşımda, takipçilerine Türk kripto para borsası Thodex'e bakıp bakmadıklarını sordu. Paylaşımda, Dogecoin'in Thodex tarafından piyasa fiyatının yüzde 30 altında satıldığı ve kripto varlıklarını geri almak isteyen kullanıcıların paralarının alıkonulduğunu ifade edildi. Bu durumu "kaçış stratejisi" olarak nitelendiren Twitter kullanıcısı, bir gün içerisinde Thodex tarafından 500 milyon dolardan fazla Dogecoin ticaretinin gerçekleştirildiğini aktardı. 

Bütün hesapları bloke edildi

MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından Thodex'in finansal kuruluşlarda yer alan bütün hesapları bloke edildi. 

İddiaları yalanlandı

Thodex CEO'su Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu platforma yönelik iddiaların çoğunun asılsız olduğunu belirtti. Thodex'te yaklaşık 700 bin kullanıcının işlem yaptığını kaydeden Özer, şimdiye kadar Thodex tarafından hiç kimsenin mağdur edilmediğini, bundan sonra da mağdur edilmeyeceğini dile getirdi. Özer, Thodex'e yönelik 2018 senesinden siber saldırı gerçekleştirildiğini ve şirketin 25 milyon lira zarara uğradığını ancak söz konusu zararın kullanıcılara hiçbir şekilde yansıtılmadığını aktardı. Zararın Thodex'in olanaklarıyla karşılandığını ileri süren Özer, benzer saldırılarının yaşanmaması amacıyla altyapı sistem değişikliğinin gerçekleştirildiğini kaydetti.

"Ortaklık teklifleri geldi"

Özer, Thodex'in hem mali yapısı hem de kullanıcı sayısı bakımından çok sayıda yatırımcının ilgi odağı haline geldiğini ileri sürerek, bu sayede uluslararası seviyede ortaklık tekliflerinin geldiğini kaydetti. Ortaklık görüşmeleri esnasında Thodex'e ait hesaplarda olağandışı bir dalgalanma tespit edildiğini aktaran Özer, bunun nedeninin anlaşılması amacıyla platformun geçici olarak işleme kapatıldığını iddia etti. Özer, yabancı yatırımcıyla görüşmek üzere 19 Nisan 2021 tarihinde yurt dışına çıktığını ifade etti. 391 bine yakın insanın 2 milyar dolara yakın bir zarara uğratıldığına dair iddiaları reddeden Özer, 30 bine yakın kullanıcıya yönelik şüpheli bir durumun ortaya çıktığını ve söz konusu kullanıcıların asla mağdur edilmeyeceğini aktardı. 

60'tan fazla kişi gözaltında

Thodex skandalı nedeniyle hem çalışanların hem de mağdur olan vatandaşların ifadeleri alınıyor. Şimdiye dek olaya ilişkin 60'dan fazla kişi gözaltına alındı. Thodex isimli kripto para borsasının işleme kapatılması üzerine mağdur olan vatandaşların büyük bir bölümü suç duyurusu yaptı. Söz konusu vatandaşlar, 19 Nisan 2021 tarihinden beri paralarını geri alamadıklarını dile getirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@