Thodex hakkında flaş açıklama: 120'den fazla ülkede faaliyeti var!

Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para topladıktan sonra yurt dışına kaçması üzerine tahkikat başlatan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu kripto para borsasının 120'yi aşkın ülkede faaliyet gösterdiğini duyurdu. 

Güncel 24.04.2021 - 14:41 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in 391 bin vatandaşı dolandırıp 2 milyar dolar değerinde kripto para topladıktan sonra Arnavutluk'a kaçması üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldı. Başsavcılık tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, kripto para dolandırıcılığı tahkikatı dâhilinde maddi gerçeğin bütün ayrıntılarıyla gün yüzüne çıkarılması ve bütün sorumlu kişilere yönelik yasal işlemlerin başlatılması için gerekli olan işlemlerin kesintisiz bir şekilde ve büyük bir özenle yürütüldüğü ifade edildi. 

"Yurt dışına çıktığı tasdik edildi"

20 Nisan 2021 tarihinde Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in yurt dışına çıktığının resmî olarak tasdik edildiği belirtilen açıklamada, Thodex'in resmî adreslerinde hiçbir faaliyet yürütülmediğinin tespit edildiği aktarıldı. Açıklamada, Özer'in 2017 senesinde Koineks adıyla kurduğu şirketin 2020 senesinde Türkiye dışına açıldığı kaydedilerek, söz konusu şirketin adının daha sonra Thodex yapıldığı ifade edildi.

"120'yi aşkın ülkede faaliyet yürütüyor"

Thodex'in 120'yi aşkın ülkede faaliyet yürüttüğüne dikkat çekilen açıklamada, tutuklanması için Özer hakkında yakalama kararı verildiği ifade edildi. Açıklamada, Özer'in yakalanması için kırmızı bülten çıkarıldığı hatırlatılarak, bu konuda adli bakımdan gereken işlemlerin yapıldığından bahsedildi. Mahkemenin verdiği kararın ardından Adalet Bakanlığı tarafından yasal sürecin işletildiği ifade edilen açıklamada, Özer hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldığı ve söz konusu kişinin Arnavutluk'tan Türkiye'ye iadesinin istendiği aktarıldı. 

"Hesaplarına tedbir konuldu"

Açıklamada, Thodex'e ait banka hesapları ile Özer'e ait banka hesaplarına tedbir konulduğu belirtilerek, Thodex'te çalıştığı tespit edilen 80 şahsın yakalanması amacıyla talimat verildiği aktarıldı. Söz konusu şahıslara ait suç eşyalarının ele geçirilmesi ve dijital malzemelerin inceleme altına alınması için güvenlik güçlerine gerekli bilginin verildiği ifade edilen açıklamada, şu ana kadar 9 şehirde eş zamanlı olarak operasyon düzenlendiği kaydedildi. Açıklamada, şimdiye dek 65 kişinin güvenlik güçleri tarafından yakalandığı belirtildi. 

31 milyon liraya el konuldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Özer'e ait banka hesaplarında bulunan 31 milyon liraya el konulduğunu bildirdi. MASAK da Thodex'in finansal kuruluşlarda yer alan hesaplarının hepsini bloke etti. Soylu, Özer'in Arnavutluk'tan iadesi için temaslara başladı. Özer, Thodex hesaplarında olağandışı dalgalanmaların gerçekleşmesi üzerine geçici olarak işlemlerin durdurulduğunu, 30 bin civarında müşterinin hesaplarında şüpheli durumların oluştuğunu ve söz konusu müşterilere gereken ödemenin yapılacağını, birkaç gün içerisinde de Türkiye'ye döneceğini ve hiçbir müşterinin mağdur olmayacağını ifade etti. Özer'in bu açıklamaları Çiftlikbank ile vurgun yapan Mehmet Aydın'ı hatırlattı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@