THODEX ofisi basıldı! THODEX nedir? THODEX neden çöktü?

THODEX isimli kripto para borsasının CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para toplayıp Arnavutluk'a gitmesinin ardından İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bulunan THODEX ofisine baskın düzenlendi. Ofisin boş olduğunun görülmesi üzerine e

Güncel 22.04.2021 - 12:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye şu anda ikinci bir Tosuncuk vakası ile çalkalanıyor. Çiftlikbank üzerinden 1,5 milyar lirayı toplayan Mehmet Aydın Uruguay'a kaçmıştı. Şimdi de THODEX isimli kripto para borsası üzerinden tam 2 milyar dolar değerinde kripto para toplayıp Arnavutluk'a kaçan Faruk Fatih Özer gündemde. 

THODEX isimli kripto para borsasının kurucusu olan Özer, 2 milyar dolar değerinde kripto para toplamasının ardından yurt dışına kaçmıştı. Özer'in hangi ülkeye kaçtığı bilinmiyordu. Alınan son bilgiye göre, Özer'in İstanbul Havalimanı'ndan 20 Nisan 2021 tarihinde Arnavutluk'a kaçtığı tespit edildi. Bunun üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, "suç örgütü oluşturma" ve "nitelikli dolandırıcılık yapma" suçlarından THODEX hakkında resen tahkikat başlattı. 

Güvenlik güçleri baskın düzenledi

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bulunan THODEX binasına bugün güvenlik güçleri tarafından baskın gerçekleştirildi. Fakat ofisin boş olduğu tespit edildi. Bunun üzerine güvenlik güçleri tarafından evlerine gidilen çalışanların tek tek ifadeleri alındı. THODEX nedeniyle mağduriyet yaşayan çok sayıda vatandaşın, avukatlar vasıtasıyla suç duyurusu yaptıkları ya da yapacakları öğrenildi. 

Yargılanması talep edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Avukat Abdullah Üsame Ceran tarafından iletilen dilekçede, THODEX CEO'su Özer'e ilişkin gözaltı kararının çıkarılması talep edildi. Öte yandan, Özer'in "nitelikli dolandırıcılık" yaptığı gerekçesiyle yargılanması istendi. 

Tosuncuk'u bile geçti!

"Tosuncuk" olarak anılan Mehmet Aydın, Çiftlikbank üzerinden insanları dolandırmasının ardından 1,5 milyar lira toplamıştı. Aydın, daha sonra Uruguay'a kaçmıştı. Fakat THODEX CEO'su Özer'in 2 milyar dolar topladığı bildirildi. Yani Özer'in, Aydın'dan 10 kat daha fazla bir meblağ ile yurt dışına kaçtığı tespit edildi. 

THODEX olayına ilişkin tahkikatın devam ettiği bildirildi. 

THODEX nedir? 

THODEX, kripto varlıkların alım-satımı için aracılık görevini üstlenen kripto para borsasıdır. Türkiye'nin ilk küresel kripto para borsası olan THODEX'in kurucusu Faruk Fatih Özer'dir. Koineks adıyla kurulan şirket, Türkiye'nin 4'üncü kripto para borsası olarak kayıtlara geçmişti. 

THODEX neden çöktü?

THODEX'in sitesine girmek isteyenleri bir yazı karşılıyor. Bu yazıda, son iki senede kripto varlıklara yönelik talepte artış yaşandığı vurgulandı. Büyük aktörlerin de kripto para borsasına dâhil olmasıyla beraber borsaların da büyümesi ve farklı hamlelerde bulunulması gerektiği ifade edildi. Dünya çapında tanınan bankaların ve fon şirketlerinin THODEX'e yatırım yapmak için teklifte bulunduğu belirtilen yazıda, kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunabilmek amacıyla bu tekliflere olumlu yanıt verildiği kaydedildi. Yazıda, söz konusu süreçte işlemlerin durdurulduğu ifade edilerek, öncelikle devir sürecinin bitmesinin bekleneceği aktarıldı. Bunun 4-5 günlük bir zaman alacağı belirtilen yazıda, kullanıcılara sık sık bilgi verileceği dile getirildi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@