Thodex operasyonunda son durum: 78 kişi hakkında gözaltı kararı!

Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer tarafından 2 milyar lira değerinde kripto paranın toplanması ve söz konusu ismin Arnavutluk'a gitmesi üzerine operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında 78 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Güncel 23.04.2021 - 11:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'nin gündeminde bu kez Thodex isimli yerli kripto para borsası var. 2 milyar lira değerinde kripto para toplayan Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk'a gittiği tespit edildi. Thodex'in işleme kapatılması üzerine birçok kullanıcı mağdur oldu. Kullanıcıların paralarını çekememeleri üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldı. Söz konusu tahkikat dâhilinde Thodex ile bağlantılı oldukları belirlenen 78 kişiye yönelik yakalama kararının çıkarıldığı öğrenildi. 

62 kişi gözaltında

Polis ekipleri, 23 Nisan Cuma günü sabah saatlerinde İstanbul merkezli olmak üzere 8 şehirde eş zamanlı olarak operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda şimdiye dek 62 kişinin polis ekipleri tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon kapsamında çok sayıda arama yapıldığı ve birçok belge ile dijital materyalin bulunduğu ifade edildi. Firari oldukları tespit edilen 16 kişinin yakalanması amacıyla faaliyetlerin devam ettiği kaydedildi. 

Ne olmuştu?

Thodex CEO'su Özer, kripto para borsasının işlemlerini durdurmasının ardından Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gitmişti. Özer'in 2 milyar liraya yakın bir tutarı topladıktan sonra kaçtığı ileri sürülmüştü. Platforma giremeye kullanıcılar ise paralarını çekememiş ve mağdur olmuşlardı. Bunun üzerine Thodex'in finansal kuruluşlarda yer alan hesapları MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından bloke edilmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise olaya ilişkin soruşturma başlatmıştı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, Thodex kapsamında gerçekleştirilen ve suç niteliğine sahip olan eylemlerin tespit edilmesi için çalışmaların dikkatli bir şekilde yürütüldüğü ifade edilmişti. 

Yaşanan gelişmelerden sonra açıklamada bulunan Thodex CEO'su Özer, şirket hakkında ortaya atılan çoğu iddianın asılsız olduğunu belirtmişti. Özer, Thodex'in yaklaşık 700 bin kullanıcıya sahip olduğunu kaydederek, şimdiye dek hiçbir vatandaşın mağdur edilmediğini ve bundan sonra da edilmeyeceğini söylemişti. 2018 senesinde Thodex'e yönelik siber saldırı düzenlendiğini hatırlatan Özer, bunun sonucunda 25 milyon lira zarar edildiğini ancak bu zararın kullanıcılara asla yansıtılmadığını dile getirmişti. Özer, zararın Thodex'in imkânlarıyla karşılandığına dikkat çekerek, aynı olayın bir daha meydana gelmemesi için altyapı sistem değişikliği yapıldığını aktarmıştı. Thodex'e yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından ilgi gösterildiğini kaydeden Özer, böylece uluslararası seviyede ortaklık tekliflerinin geldiğini ifade etmişti. 

Görüşmeler esnasında Thodex hesaplarında olağandışı bir dalgalanma yaşandığının belirlendiğini aktaran Özer, bunun nedeninin bulunması için Thodex platformunun geçici olarak işleme kapatıldığını belirtmişti. Özer, yabancı yatırımcıyla görüşmek üzere 19 Nisan günü yurt dışına çıktığını kaydederek, siber saldırıların sürdüğünü ve kullanıcılardan bazılarının doğru verilere erişim sağlayamadığını söylemişti. 391 bine yakın insanın 2 milyar dolara yakın dolandırıldığına dair iddiaların gerçek dışı olduğunu vurgulayan Özer, yaklaşık 700 bin kullanıcının yalnızca 300 bine yakın bölümünde şüpheli durum oluştuğunu ve söz konusu kullanıcıların asla mağduriyet yaşamayacaklarını belirtmişti. Özer, yakın zamanda Türkiye'ye döneceğini dile getirmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@