Thodex skandalında yeni gelişme!

Kripto para platformu Thodex firmasıyla ilgili soruşturmada, hakimliğe çıkarılan 28 kişi, "ülke dışına çıkmamak" şartıyla adli kontrol önlemi uygulanarak salıverildi.

Ekonomi 27.04.2021 - 05:20 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan ve sonra Kartal'da bulunan Anadolu Adalet Sarayı'na götürülen 62 zanlının ifadeleri alındı. Savcılık tarafından 6 zanlı "banka, kredi kurumları ve bilişim sistemlerinin araç şeklinde kullanılarak dolandırıcılık yapma", “tacir ya da kooperatif yöneticileri ile şirket yöneticilerinin dolandırıcılığı" ve "haksız kazanç elde etmek için suç örgütü kurma" suçlarından tutuklanmaları istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

22 zanlı da salıverildi

22 şüpheli de "banka, kredi kurumları ve bilişim sistemlerinin araç şeklinde kullanılarak dolandırıcılık yapma", “tacir ya da kooperatif yöneticileri ile şirket yöneticilerinin dolandırıcılığı" ve "haksız kazanç elde etmek için kurulan suç örgütüne üye olma" suçlarından “ülke dışına çıkmamak” yoluyla adli kontrol istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. İfadelerinin alınması sonrası savcılık 34 zanlıyı da salıverdi.

Adli kontrol önlemi uygulandı

Sorgularının ardından Sulh Ceza Hakimliği 22 zanlı ile ilgili "ülke dışına çıkmama" şartıyla adli kontrol önlemi uygulayarak salıverilmelerine hükmetti. Hakimlik ayrıca tutuklanma istemiyle sevk edilen 6 zanlı hakkında da, "suçların yasada belirtilen ceza miktarının üst sınırları” dikkate alınarak ayrıca AİHM’nin (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) ve kanun koruyucunun son kanun değişiklikleri ile tutuklama mevzusunda belirtilen içtihatlar ve tutumları" dikkate alarak, tüm tutuklama taleplerinin ayrı ayrı reddi kararını verdi. 6 zanlı da "ülke dışına çıkmama" koşuluyla adli kontrol önlemi uygulanarak salıverildi.

CEO’nun kardeşlerinde durum

Soruşturma çerçevesinde, firari durumdaki CEO Faruk Fatih Özer'in ağabeyi Güven Özer ile kız kardeşi Serap Özer'in de içlerinde olduğu 10 zanlının Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri sürüyor. 10 zanlının ilerleyen günlerde adliyeye sevk edilmesi öngörülüyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@