Thodex skandalından en fazla etkilenenler belli oldu!

Thodex isimli yerli kripto para borsasında işlemlerin durdurulması ve şirketin CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerindeki kripto para ile yurt dışına kaçması üzerine ortalık karıştı. Peki Thodex skandalından en fazla kimler etkilendi?

Ekonomi 23.04.2021 - 12:15 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Thodex isimli yerli kripto para borsasında 21 Nisan 2021 tarihinde işlemler durduruldu. Şirketin CEO'su Faruk Fatih Özer'in, sosyal medya hesaplarını kapattığı ve 2 milyar dolar değerindeki kripto para ile Arnavutluk'a kaçtığı tespit edildi. Bunun üzerine mağduriyet yaşayan birçok kullanıcı suç duyurusunda bulundu. Peki Thodex skandalı kimleri mağdur etti?

Z kuşağı mağdur oldu

Thodex isimli yerli kripto para borsasında işlemlerin durdurulması üzerine 391 bin kullanıcı mağduriyet yaşadı. Söz konusu platforma yatırım yapan kullanıcıların yüzde 51,4'ünün yani yarısında fazlasının 18-24 yaş grubunda olduğu fark edildi. Thodex tarafından Mart ayından yayımlanan verilere bakıldığında, kullanıcıların yüzde 26,5'lik bölümünün de 25-34 yaş grubunda olduğu görüldü. 

Mağdurların çoğu İstanbul'da!

Thodex skandalı nedeniyle mağduriyet yaşayanların büyük bir kısmı İstanbul, İzmir ve Ankara'da yaşıyor. Thodex kullanıcılarının yüzde 37,7'lik bölümü İstanbul'da ikamet ediyor. Söz konusu platformu kullananların yüzde 14,5'lik bölümü Ankara'da ikamet ederken, yüzde 10,4'lük bölümü ise İzmir'de yaşıyor. 

Diğer illerde dağılım nasıl?

Thodex kullanıcılarının yüzde 8,13'lük bölümü Konya'da ikamet ederken, yüzde 7,19'luk bölümü Adana'da yaşıyor. Platform kullanıcılarının yüzde 5,84'lük bölümü Bursa'da ikamet ederken, yüzde 5,78'lik bölümü Antalya'da yaşıyor. Thodex kullanıcılarının yüzde 5,44'lük bölümü Diyarbakır'da ikamet ederken, yüzde 2,57'lik bölümü Gaziantep'te yaşıyor. Platform kullanıcılarının yüzde 2,52'si de Kayseri'de ikamet ediyor. 

Thodex skandalı nasıl patlak vermişti?

2017 senesinde kurulan Thodex, 21 Nisan 2021 tarihinde işlemlerin durdurulduğuna dair bir açıklamada bulunmuştu. Thodex CEO'su Twitter hesabını kapatmış, 2 milyar dolara yakın kripto varlıkla Arnavutluk'un başkenti Tiran'a kaçmıştı. Avukat Oğuz Evren Kılıç, Thodex nedeniyle 391 bin kullanıcının mağduriyet yaşadığını söylemişti. Yerli kripto para borsasında bir süredir para transferi konusunda sorun yaşandığını aktaran Kılıç, son olarak sitenin kapandığını ve kullanıcılar arasındaki endişenin büyüdüğünü dile getirmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Thodex CEO'su Özer'e yönelik "nitelikli dolandırıcılık" suçundan tahkikat başlatılmıştı. MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) ise yerli kripto para borsasının finansal kuruluşlarda yer alan bütün hesaplarını bloke ettiğini duyurmuştu. 

Thodex CEO'su Özer, yerli ve yabancı yatırımcıların platforma ilgi gösterdiğini belirterek, söz konusu platformun uluslararası seviyede birçok ortaklık teklifi aldığını söylemişti. Ortaklık görüşmeleri esnasında Thodex hesaplarında olağandışı bir dalgalanma görüldüğünü ifade eden Özer, bunun sebebinin ortaya çıkarılması için platformda geçici olarak işlemlerin durdurulduğunu kaydetmişti. Özer, yabancı yatırımcıyla görüşmede bulunmak amacıyla 19 Nisan 2021'de yurt dışına çıktığını belirtmişti. Siber saldırının sürdüğüne dikkat çeken Özer, yaklaşık 30 bin kullanıcıya ait hesaplardan şüpheli bir durum tespit edildiğini belirtmişti. Özer, söz konusu kullanıcıların hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini dile getirmişti. Yaklaşık 30 bin kullanıcıya ait hesapların kesinlik kazanmasının ardından ödemelerin yapılacağını ifade eden Özer, kısa bir süre içerisinde Türkiye'ye döneceğini duyurmuştu. 

78 kişi hakkında gözaltı kararı!

Thodex skandalı kapsamında son olarak 78 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, 8 şehirde eş zamanlı olarak operasyon düzenlenmiş ve 62 kişi gözaltına alınmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@