THODEX'ten sonra kripto varlıklar satılıyor! Kur nasıl etkilendi?

THODEX isimli kripto para borsası CEO'su Faruk Fatih Özer tarafından 2 milyar dolarlık vurgun yapılması üzerine yatırımcılar harekete geçti. Yaşanan gelişmelerin ardından kripto varlıklarını satmaya başlayan yatırımcılar, yeniden paraya döndü. Kur da bu d

Ekonomi 22.04.2021 - 13:14 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dolar/TL son dönemde yükseliş eğilimini sürdürüyor. Dolar/TL, 22 Nisan Perşembe günü 8,36 düzeyine kadar yükseldi. Euro'nun da 10 TL'nin üstüne çıktığı fark edildi. Peki kurlarda yaşanan bu hareketliliğin sebebi ne? Para politikalarında yaşanan belirsizlik, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik kaygılar ve THODEX'in konu olduğu dolandırıcılık vakasının ardından yatırımcıların harekete geçtiği öğrenildi. Kripto varlıklarını satmaya başlayan yatırımcılar, bu kez dolara yöneldi. 

Negatif ayrışma yaşandı

S-400 hava savunma sistemlerine yönelik haberler ve TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerine ilişki yaşanan tartışmalar üzerine 8,10 bandında seyreden dolar kurunda negatif ayrışma yaşandı. Bu nedenle kurun 8,20'yi test ettiği görüldü. Kurda görülen yükseliş eğiliminin bugün de devam ettiği fark edildi. 

128 milyar dolar tartışması

Muhalefet partileri, TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerinden 128 milyar doların buharlaştığını ileri sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise söz konusu iddiaları şiddetle reddediyor. Erdoğan, cari açığın finanse edilebilmesi amacıyla TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerinden 30 milyar doların kullanıldığını söyledi. 31 milyar doların yabancı sermaye çıkışı için kullanıldığını ifade eden Erdoğan, döviz cinsinden borcunu düşürmek isteyen reel sektörün 50 milyar dolar değerinde kaynak istediğini belirtti. Erdoğan, vatandaşlar tarafından da 54 milyar dolar değerinde altın ve döviz alındığını yani tasarruf eğilimlerinde değişim yaşandığını dile getirdi. TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) yaklaşık 90 milyar dolar değerinde rezerve sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, söz konusu rezervin her an kullanılabileceğini veya bu rezervin yeniden 100 milyar doları geçebileceğini aktardı. 

ABD ile ilişkiler

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ile Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik haberler arttı. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Savunma Bakanlığı, F-35 savaş uçağı programından Türkiye'nin resmen çıkarıldığını bildirdi. Ayrıca, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları için "soykırım" ifadesini kullanabileceği ileri sürüldü. 

Döviz kurları

8,19 olan dolar/TL, 22 Nisan Perşembe günü 8,30'un üstüne çıktı. Euro ise 10 lirayı geçti. Gram altın fiyatının da 475 lirayı geçtiği fark edildi. TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun öncülüğünde düzenlenen PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısının özeti bugün yayımlanacak. Öte yandan, 2021 senesinin Nisan ayına yönelik tüketici güven endeksi 80,2'ye kadar geriledi. Avrupa Merkez Bankası tarafından verilecek olan faiz kararının da takip edileceği kaydedildi. 

THODEX'ten dolandırıcılık skandalı!

THODEX isimli kripto para borsasının CEO'su olan Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerindeki kripto parayla Arnavutluk'a gitmesinin ardından yatırımcılarda kripto varlıklarını satmaya ve dolar almaya başladı. THODEX'in internet sistemleri son bir gündür kapalı. THODEX'in işlem hacimleri günlük olarak 1,3 milyar dolara yükselmiş, bunun üzerine sistem alım-satıma kapanmıştı. Özer de İstanbul'dan yurt dışına kaçmıştı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@