Ticaret bakanlığı başta bebek ve çocuk ürünleri olmak üzere güvenli olmayan ürünler için 3 bin 918 firmaya denetim sağladı.

Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl bebek ve çocuk ürünleri olmak üzere sorumluk alanına giren ürünler kapsamında piyasa denetimleri kapsamında 3 bin 918 firmaya ait 3 bin 3 ürünü denetledi ve bu ürünler arasında güvensiz olarak nitelendirilen ürünler için ilgili firmalara 4 milyon 896 bin 468 lira ceza uygulandı.

Bilindiği üzere Ticaret Bakanlığı, tüketiciler tarafından kullanılan tekstil, ayakkabı, kırtasiye, mobilya, çocuk bakım ürünleri, oyuncaklar, deterjanlar gibi ürünlere yönelik piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda tüm tüketici ürünlerinin insan sağlığı, can ve mal güvenliği gibi tüketicinin korunması açısından güvenlik gereklerini karşılaması ve yüzde 100 güvenli olması amaçlanıyor.

Hedefe ulaşmak adına bakanlığın güvensiz ürünlere karşı sıfır tolerans ve bilinçli tüketici, basiretli tacir planlamasını 2022 yılında da sürdürdü.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin etkinliğini arttırabilmek amacı ile ilgili mevzuat güncellenirken denetim faaliyetlerine ek olarak üretici, ithalatçı ve dağıtıcılara yönelik rehberlik ve bilgilendirme faaliyetleri yapan Ticaret Bakanlığı, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini yürütmek amacı ile “Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Uygulama Rehberi” yayımladı.

Öncelik Bebek ve Çocuk Ürünlerinde

Ticaret bakanlığı önceliğini Hassas tüketici grubu olarak nitelendirilen bebek ve çocuk güvenliği olarak verirken, bu kapsamda çeşitli adımlar atıldı. “Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Denetimi Tebliği” ile satışına düzenleme getirilen uçucu gaz ile doldurulan balonlar, sıvı içinde büyüyen dekoratif ürünler, stor perde kordonları gibi doğrudan çocukların sağlık ve güvenliğini olumsuz etkileyecek ürünlere yönelik denetimlere ağırlık verildi.

Ticaret bakanlığı sadece ülkemiz genelinde değil aynı zamanda uluslararası kapsamda da faaliyetlerde bulundu. 15-17 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen Uluslararası Ürün Güvenliği Haftası çevrim içi takip edildi. Bu toplantılara Avrupa Komisyonu Deterjan ve Oyuncak Uzman Grubu da katılım sağladı.

Bakanlık tarafından 2020 yılında 1242 firma denetlenmiş ve bu denetimlerde 3 bin 255 ürün güvensiz olarak tespit edilirken bakanlık tarafından 995 bin 33 lira para cezası uygulanmıştı.

2021 yılında ise 4bin491 firma denetlenmiş ve 4 bin 268 ürün güvensiz olarak belirlenirken 1 milyon 985 bin 355 lira ceza kesilmişti. Geçtiğimiz yılı ise ticaret bakanlığı tarafından piyasa gözetim faaliyetleri kapsamında 3 bin 918 firma denetlenirken 31 bin 110 ürün güvensiz olarak tespit edildi.

Ürünleri güvensiz olarak nitelendirilen üretici ve ithalatçılar ise 4 milyon 896 bin 468 lira idari para cezası uygulandı. Bununla da kalmayan bakanlık güvensiz olarak tespit edilen ürünlerin toplanması ve imhasına karar verildi.