İsviçre merkezli finans devi UBS, Türk lirasıyla ilgili artık rapor yayımlamayacaklarını bildirirken yatırımcıların son yayımladıkları Türk lirası tavsiye raporlarını dikkate almamalarını talep etti.

BloombergHT'de yer alan habere göre, UBS analisti Tilmann Kolb en son Kasım ayının sonlarında bir rapor yayımlayarak, TL’deki değer kaybının mevcut para politikası çerçevesinin enflasyonla mücadelede yetersiz olduğu görüşünü paylaşmış ve bu nedenle daha fazla değer kaybı ihtimalini göz ardı etmediklerini söylemişti.

İsviçre Neden Türk Lirasının Üzerini Çizdi? Raporlardan Türk Lirasının Çıkartılmasına Neden Ne oldu?

DllKuAlW4AAs4Dc

UBS Analisti Kolb, bundan sonra Türk lirasıyla ilgili rapor yayımlamayacaklarını net bir şekilde açıkladı. Ayrıca yatırımcıların son yayımladıkları Türk lirası tavsiye raporlarını dikkate almamalarını talep etti.

“Mevcut tahminlerimiz politika yapıcıların para birimindeki değer kaybına tepki vereceği varsayımına dayalı. Buna karşın mevcut politikaya bağlılığı devam ettirebilir. Bu da daha fazla değer kaybına neden olabilir” diyen Kolb, Dolar/TL’nin 2022 ilk çeyreğinde 10,2’ye 2022 yıl sonunda ise 10,8’e ulaşmasını beklediklerini belirtmişti ancak mevcut politikalar neticesinde ve merkez bankası tutumu hesaplanmadığı için bu tahminlerin hiç birisi tutmamıştı.

Son olarak geçtiğimiz hafta dünyanın en prestijli ekonomi kanalı olarak bilinen ve İngiltere'de yayımlanan Financial Times (FT) gazetesi, baş makalesinde Türk Lirası'nın değer kaybetmesine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği politikaların neden olduğunu yazmış, Türkiye'nin olağan dışı bir kur krizi yaşadığı vurguladığı manşet haberde, TL'nin son iki haftada yüzde 20 değer kaybettiği ve bunun öncekiler gibi temel ekonomik göstergelerden kaynaklanmadığı belirtmişti.

tl-de-deger-kaybi-devam-edecek

Tüm dünyanın okuyup değerlendirmeye aldığı yazıda, Türkiye'de uzun süre cari açık sorunu yaşandığı ancak ihracatta ve yabancı turist sayısındaki artış sayesinde Ağustos ve Eylül aylarında cari işlemler fazlası verildiği vurgulanırken, kurdaki sorunun ise Erdoğan'ın "dengesiz politikaları" ve Merkez Bankası üzerindeki etkisinden kaynaklandığı ifade edilmişti.

Dünyaya yayınlanan bu haber sonrası İsviçre’de yaşanan gelişme gibi haberleri aslında bekliyorduk, bu sebeple bu şekilde yeni haberlerin olmaması ümidi ile yazımızı sonlandırıyoruz, zira ülkemize ait para biriminin dünyadaki ülkelerin listelerinden ve raporlarından çıkartması gerçekten hoş biir durum değil ve sarsıcı.