Rusya - Ukrayna savaşı ile birlikte zaten yüksek olan Ayçiçek yağı fiyatları arttıkça artıyor. Küresel gıda fiyatlarında zaten ciddi bir artışın yaşandığı bu süreçte Ayçiçek yağı neredeyse altından değerli hale geldi. Fiyatları yükselmeye devam ederken Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal son dakika açıklaması yaptı. Bu açıklama ile beraber Tarım Kredi marketlerde Ayçiçek yağı fiyatları da düştükçe düşüyor. Peki 5 LT Ayçiçek yağı ne kadar? İşte detaylar…

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ayçiçek yağı fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması yaptı. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle Ayçiçek yağı krizi olduğu iddialarına cevap veren Güldal, Türkiye’de bu ürünlerin arz eksikliğinin yaşanmadığını dile getirdi. Elde bulunan stoklarla yeni hasat dönemine girileceğini belirten Güldal, hem Ayçiçek yağı hem de diğer baklagiller ve un konusunda vatandaşların rahat olmasını istedi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

Hasat dönemi yaklaştı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, yaşanan krizler nedeniyle gelecek sezona ilişkin hesaplamalara da başladıklarını kaydetti. Yeni hasat dönemine erken hasat da 2 ay normal hasatta ise 3 aylık bir süre olduğunu belirten Güldal, her konuda Türkiye'nin yeterlilik bölgelerinin mevcut olduğunu dile getirdi. Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile de bölgelerde kar ve yağmur olasılıklarına karşı temas halinde olduklarını söyleyen Güldal, Hasat dönemi öncesi Ne kadar Türkiye'de mevsim normallerinde yağış beklendiğini dile getirdi. Şu anda bir Rekolte tahmini yapmak için erken olduğunu belirten Güldal, Türkiye'nin her yerinde hububat üretim alanlarını ve ilkbahar ekilişlerini yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi?

Ayçiçek yağı fiyatları konusunda tüketicilerin makul olan yerlere yöneldiğini belirten Güldal, Tarım Kredi marketleri de 5 litrelik Ayçiçek yağı satışı yapıldığını ifade etti. Piyasanın oldukça altında 129 lira gibi bir fiyatla Ayçiçek yağı satışı yaptıklarını belirten Güldal, Şu anda başta Ayçiçek yağı olmak üzere gıda ürünlerinde bir arz eksikliğinin söz konusu olmadığını ifade etti. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan müdahalelerle fiyatlarında makul seviyede olduğunu belirten Güldal, Savaş nedeniyle vatandaşların paniğe kapılmamasını istedi.