Türk halkı yaşadığı yoksullaşmada barınma sorununu bile yaşıyor duruma gelmişken, devletin toplu konut girişiminde bile mülteci yoğunluğu ile şaşkınlık yaşandı.

Artık korkutan sayıda ve kolaylıkta Suriyeli ve Afganların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındığı artık yadsınamaz bir gerçek olarak ortaya çıkmışken, bu ilginç durum kendini Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kuralarında dabir kere daha gösterdi.

Başvuru şartı olarak Türk vatandaşlığının ve 1 yıllık ikametin yeterli olduğu bilinen kura katılımında, çok sayıda Afgan ve Suriyeli'nin görülmesi son birkaç yılda ne kadar çok kişiye de vatandaşlık verildiğini de göstermiş oldu.

Şaka Gibi Skandal! Hazine'ye Ait Yaklaşık 70 Bin Konut "KAYIP" Sayıştay Raporları Bomba Oldu! Şaka Gibi Skandal! Hazine'ye Ait Yaklaşık 70 Bin Konut "KAYIP" Sayıştay Raporları Bomba Oldu!

Özlem Ermiş Beyhan imzalı habere göre, son olarak geçen ay yapılan İstanbul Kayabaşı 3. ve 4. Etap evlerinin kuralarında 3 artı 1 dairelerden kazanan yaklaşık 500 talihli içindeki yabancı isimler dikkat çekti.

🏡 TOKİ UŞAK KURA ÇEKİLİŞ SONUÇLARI İSİM LİSTESİ! Uşak 2+1, 3+1 Karaağaç TOKİ kura çekilişi sonuçları açıklandı mı? - Takvim

Bu arada kurayı kazanamayan bir vatandaş, “Önce, ‘kazanamadım ama neyse ki bu daireler ağırlıklı olarak ev sahibi olmayan şehit ve gazi yakınlarına gidiyor' diye düşündüm. Sonra listedeki isimleri görünce bunca vatandaşımız evsiz barksızken sonradan vatandaşlığa geçenlerin bu hakkı kazandığını görmüş oldum” diyerek yaşananları anlattı.

Büyük konut açığı olan İstanbul içi Sancaktepe TOKİ projesi de yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarına özel yapılması ile “neden dövizle kazananlara özel proje yapılıyor” denilerek ayırca "düşündürücü" olmuş ve tepkisi çekmişti.