Tarihin en büyük projesi olarak duyurulan ancak teslim edilmeyen ve yıllardır beklenen TOKİ projelerinin ortaya çıkması ile korku yaratan proje bu defa da "Fakir beklesin, zengine 124 bin ev parası verdiler" dedirten manşetler attırdı.

500 bin konut projesinde yoksulun konut sahibi olup olamayacağı, olacaksa da evine ne zaman kavuşacağı henüz netleşmemişken, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi" olarak yine bir TOKİ projesi müjdelenmişti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun da eski teslim dahi edilmeyen projeleri hatırlatıp “Ben de buradan taahhüt ediyorum, biz iktidara geldiğimizde bu garantilerin arkasında duracağız. Erdoğan garanti vermezsen, bu proje bir Banker Yakup zihniyetinden ibarettir. Topla paraları fakir fukaradan, seçim sürecini finanse et. Banker Erdoğan mısın sen? Yeter be adam!” demesi ile TOKİ projeleri mercek altına yatırılmıştı.

Banker Bilo' filmi gerçek oldu

İşte bir taraftan teslim edilmeyen projeler varken mağdur olmaktan korkan, bir taraftan yaşadığı yoksullaşma ile proje taksitlerini düşünen dar gelirli için Çevre Ve Şehircilik Bakanı Kurum'un da çözüm olarak "ek mesai yapın, dostlarınızdan borç alın" diyerek tanıttığı proje ile ilgili çok çarpıcı bir durum ve sonuç ortaya çıktı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in kaleme aldığı üzere yoksullaşan halk ev sahibi olma hayali kurarken, zengine 124 bin ev parasını kur garantisiyle peşin verdiler.

"iktidar sessiz sedasız 124 bin 353 ev parasını zenginlerin cebine şimdiden koydu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın resmi verilerine göre, bankalarda TL mevduat hesabı açtıran varlıklı kesime kur garantisi adı altında halkın bütçesinden sadece 6 ayda ödenen para 75 milyar 606 milyon 656 bin liraya ulaştı. Bu para, TOKİ'nin yapacağı 124 bin 353 adet 2+1 konuta karşılık geliyor. İktidar, yoksulun konutu için henüz çivi bile çakmazken 125 bine yakın bitmiş konut parasını zengine şimdiden vermiş oldu." diyen Süzer yaptığı hesaplama ve haber ile pazarlanan projeyi de, yaşanan gerçeği de gözler önüne sermil oldu.

Erdoğan Süzer halk yoksullaşırken, daha önce vaad edilen projelere bile henüz başlanmazken, kapı ardında yaşanılanları da şöyle anlattı;

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Son dakika... TOKİ'den sosyal konut projesi kampanyası! Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları açıklayacak… İşte başvuru şartları - Son Dakika Ekonomi Haberleri

"Döviz kurunun bu şekilde artmaya devam etmesi halinde kur garantisi ödemeleri yılsonuna kadar devam edecek. Dolayısıyla yılsonu geldiğinde bir tek yoksul dahi TOKİ'nin sosyal konutlarından satın alamazken varlıklı kesim ilave on binlerce konut parası daha kazanmış olacak.

Resmi verilere göre, bütçeden ocak-ağustos aylarını kapsayan 8 aylık dönemde 2 milyar 478 milyon 249 bin liralık gizli hizmet harcaması yapıldı. Cumhurbaşkanı yetkisinde olan bu bütçe ödeneğinden en son ağustos ayında yapılan harcama 442 milyon 461 bin lirayı buldu. İlk 8 ayda merkezi hükümet bütçesinin gelirleri 1 trilyon 768 milyar, giderleri 1 trilyon 735 milyar, bütçe dengesi de 33.1 milyar TL oldu. Kur artışı ve ekonomik krizin etkisiyle cari transferlere harcanan para 716 milyar lirayı buldu.

Devlete borç para verenlere halkın bütçesinden ödenen faiz tutarı da ağustos sonu itibarıyla 174 milyar liraya ulaştı. Faiz kazancı elde eden varlıklı kesime ödenen faiz parasıyla TOKİ'nin 2+1 konutlarından 286 bin adet satın alınabiliyor. Faiz ve kur garantisi adı altında varlıklı kesime sadece bu yıl içinde bütçeden ödenen para 410 bin yoksulun hayalini kurduğu konuta karşılık geliyor. Yılsonuna kadar bu sayı milyona yaklaşacak."

CHP Lideri Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından müjdelenen proje için şunları söylemişti;

Banker Bilo filmi konusu ne, oyuncuları kimler ve nerede çekildi? Banker Bilo filmi konusu, oyuncuları ve çekildiği yer! - Medya Haberleri

“Konut meselesi gündemde. Defalarca ısıtılıp ısıtılıp insanımızın önüne konmuş bir proje. Yıllardır aynı hikaye. Erdoğan, biliyorum seçim öncesi para toplamak için yapıyorsun bunu. Ben sosyal devletin savunucusu olarak sosyal konutların yaygınlaşmasını canıgönülden istiyorum.

Sana inanalım istiyorsan, bu işe müteahhitlerin girmesi için hazineden gelir güvencesi ver. Beşli çeteleri semirttin, asıl fakir fukaranın konutu için garanti ver. Vermezsen, sen de biliyorsun ki bu proje bitmeyecek. Gerçi alışkınsın sen boş toprağa yalandan beton harcı dökmeye…

Ben de buradan taahhüt ediyorum, biz iktidara geldiğimizde bu garantilerin arkasında duracağız. Erdoğan garanti vermezsen, bu proje bir Banker Yakup zihniyetinden ibarettir. Topla paraları fakir fukaradan, seçim sürecini finanse et. Banker Erdoğan mısın sen? Yeter be adam!”