Toplu para ödeyerek kolay emekli olabilirsiniz! Bu kritere dikkat edin, hemen maaş almaya başlayın. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, işsiz olan vatandaşların da emekli olması mümkün. Toplu para ödeyerek emeklilik fırsatı var. Kolay emeklilik imkanından faydalanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı kriterler bulunuyor. Emeklilik için dört gözle bekleyenler haberimizin devamında bulunan kriterlere dikkat etmeleri durumunda Emekli maaşına kavuşabilir. İşte toplu para ödeyerek kolay emekli olma imkanı hakkında tüm detaylar…

Kolay emeklilik herkesin hayali. Uzun yıllar boyunca çalışan vatandaşlar yaşlılık yıllarında rahat etmek için Emekli olmak ve emekli maaşı almak istiyor. Eğer eksik prim günlerimiz nedeniyle emekli olamıyorsanız, Gerekli şartları yerine getiremiyorsanız bunun da kolay yolu var. Geriye dönük borçlanma sayesinde artık toplu para ödeyerek emeklilik hakkını elde etmek mümkün. Peki primi eksik olan vatandaşlar nasıl emekli olabilir? Toplu para ödeyerek emekli nasıl olunur?

TOPLU PARA ÖDEYEREK EMEKLİ OLUNUR MU?

Kolay yemeklik bütün vatandaşların hayali. Özellikle de prim gün sayısı eksik olan vatandaşlar bunu doldurmayı ve toplu para ödeyip emekli olmayı çok istiyor. Çalışmadan, toplu para ödeyerek emekli olmak mümkün. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olanlar bu haktan faydalanabiliyor. Sigortalı olarak çalışmayan vatandaşlar geriye dönük borçlanma sayesinde emeklilik hakkını elde ediyor. Sigortalı olarak çalışan ancak 30 günden az prim ödemesi bulunan vatandaşlar da yine borçlanma yöntemi ile prim gün sayısını tamamlayarak emekli olabiliyor.

toplu-para-odeyerek-kolay-emekli-olabilirsiniz-bu-kritere-dikkat-edin-hemen-maas-almaya-baslayin-2

GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA NASIL OLUR?

Sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuru yaparak yani yazılı müracaat ile geriye dönük borçlanma yapmak mümkün. Kadınlarda geriye dönük borçlanma doğum borçlanması olarak yapılabiliyor. Erkeklerde ise geriye dönük borçlanma askerlik borçlanması olarak kabul ediliyor. Kadınlar sigorta giriş tarihinden itibaren dünyaya getirdikleri çocukları için altı yıl borçlarına biliyor. Yani her çocuk için iki yıl borçlanma mümkün oluyor. Erkekler ise askerlik yaptıkları süre için iki yıl borçlanma şansını elde ediyor. Yani böylece borçlandıkları süreyi toplu olarak ödeyip emeklilik hakkını elde ediyorlar. Kadınlarda altı yıl erkeklerde ise iki yıl emeklilik yaşı da düşmüş oluyor.

toplu-para-odeyerek-kolay-emekli-olabilirsiniz-bu-kritere-dikkat-edin-hemen-maas-almaya-baslayin-1

EN AZ 1800 GÜN PRİM GEREKİYOR

Erken emeklilik imkanını yakalamak isteyen vatandaşlar için en az 1800 gün prim ödemesi gerekiyor. Eksik pirimi olanlar ve bunu tamamlamak isteyenler yukarıda da söylediğimiz gibi borçlanma yöntemi sayesinde prim gün sayılarını tamamlayabiliyor. Eğer toplu para ödemek ve borçlanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey bağlı bulunduğunuz il ve ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal güvenlik müdürlüklerine yazılı başvuru yapmak. Yapılacak hesaplamalar sonucunda ne kadar ödeme yapacağınız tespit edilecektir.