Meclis'e sunulacak torba yasada ev hanımlarının emekli olmasından taşeronların kadrolu olarak çalışmasına kadar pek çok düzenleme yer alacak.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

Kariyer yerine çocuklarını seçen kadınlar için emeklilik düzenlemesi ne zaman tamamlanacak? Ne kadar sigorta primi ile emeklilik hakkı elde edecekleri merak ediliyor. Öte yandan taşeron olarak çalışanların kadroluya geçip geçmeyeceği ayrı bir tartışma konusu haline geldi. Mevcut siyasi gündem, Meclis'te yoğun bir çalışma temposuna işaret ediyor.

Torba Yasa Teklifi Gündemde!

İktidar, ekonomik ve sosyal konularda düzenlemeler içeren geniş kapsamlı bir torba yasa teklifini Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Torba yasada erken emeklilikten ev hanımlarının emekli olabilmesi ve taşeronlara kadro bulunabilmesi gibi önemli düzenlemelerin yer alması beklenmekte. Bu teklifin, özellikle vergi düzenlemeleri gibi çeşitli ekonomik maddeleri barındırması bekleniyor. Teklifin Meclis Başkanlığı'na sunulmasının ardından, 2024 yılı bütçe görüşmelerinden önce yasalaşması hedefleniyor. Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi’nin Meclis'teki görüşmeleri devam ediyor. Bu teklifin tamamlanmasının ardından, Meclis Genel Kurulu'nun gündemi uluslararası anlaşmalara geçiş yapacak. Bu süreç, hem yurt içindeki aile ve gençlik politikaları hem de Türkiye'nin uluslararası ilişkileri açısından önem taşıyor.

meclis--1

Bütçe maratonunun Plan ve Bütçe Komisyonu aşaması ise sona yaklaşıyor. 10 Ekim'de başlayan 2024 bütçesi mesaisi, gelecek hafta Dışişleri, Ulaştırma ve Altyapı, Aile ve Sosyal Hizmetler ile Adalet Bakanlıklarının bütçelerinin görüşülmesiyle tamamlanacak. Cumhurbaşkanlığı bütçesi ve 2024 yılı bütçesinin maddelerinin 24 Kasım'da tamamlanmasıyla, bütçe maratonu Meclis Genel Kurulu'na taşınacak. 11 Aralık’tan itibaren başlayacak olan Genel Kurul görüşmeleri, 12 gün sürecek kesintisiz bir çalışma dönemi olacak.