Toy Story'deki Buzz karakterinin hayatına odaklanan Lightyear filmi, eşcinsellik sebebi ile yasaklandı. Yasağı uygulayan ülkeler ise gülümsetti.

Eeşcinsel karakterlere yer verdiği gerekçesiyle Lightyear filmi BAE, Kuveyt, Malezya ve Suudi Arabistan'da yasaklandı.

Seçimlerde Parmak Boyası Geri Gelecek mi? CHP Kanun Teklifi Verdi mi? Sosyal Medya "Parmak Boyası" İle Sallandı! Seçimlerde Parmak Boyası Geri Gelecek mi? CHP Kanun Teklifi Verdi mi? Sosyal Medya "Parmak Boyası" İle Sallandı!

Dünya genelinde tartışılan "yasak" haberi, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Malezya ve Suudi Arabistan gelirkeni, Disney-Pixar ortak yapımı uzun metrajlı animasyon filmi "Lightyear"ın (Işıkyılı), eşcinsel karakterler içerdiği sebebi ile sinemalarda gösteriminin yasaklanması ile geldi.

BAE Gençlik ve Kültür Bakanlığı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ülkenin medya içerik standardını ihlal ettiği için filmin gösterim için lisanslanmayacağını duyururken, BAE tarafından yapılan açıklamada ise, filmin birkaç sahnesinde "eşcinsel" karakterlerin yer alması gerekçe gösterilerek yasaklandığı söylenildi.

4 ülke eşcinsel karakter nedeniyle Lightyear filmini yasakladı

Suudi Arabistan ise "eşcinsel karakterlerin öpüşmesi" sebebiyle yayınlanmayacağını duyurdu.

Bu arada The Variety'nin haberine göre, film, sansür kurulundan geçemeyeceği düşünülerek Suudi Arabistan'a hiç gönderilmedi.