Tedarik konusu tüm dünyada ve tüm konularda sıkıntı haline geldi. Toyota’da tedarik konusunda etkilenen dev şirketlerden oldu.

Otomotivdeki tedarik sıkıntılarından son etkilenen şirket Japon otomotiv devi Toyota iki fabrikasında şalterleri indirdi.

Daha önce 2021 yılı içerisinde tedarik nedeni ile Güney Koreli Hyundai, Fransız araç üreticisi Renalt başta olmak üzere pek çok firmanın geldiği noktaya iki ay önce de dev otomobil şirketi Opel gelerek üretimini durdurma kararı almıştı.

Ayrıca bu yıl başlarında Almanya’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen Wolfsburg fabrikasında üretimi azaltmış, Daimler ve BMW de üretimlerine birkaç gün ya da hafta ara vermek durumunda kalmıştı.

eeebbfc0bcfdc40e405d8d868d5651e4-1

Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır? Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır?

Ağustos ayında Toyota bir üretim tahminine göre, üretim beklentilerini yüzde 40 oranında azaltmıştı. Şimdi ise Japonya’daki iki fabrikasında üretime ara verme kararı aldı.

Daha önce Eylül ayında Toyota parça sağlama sıkıntısı nedeniyle Japonya içindeki 14 tesisindeki 27 üretim bandını, ekim ayında geçici olarak durdurma kararı da almıştı.

Sektörde bir süredir çip başta olmak üzere, çeşitli hammadde ve parçaların tedariklerinde yaşanan sorunlar üzerine uzmanlar otomobil endüstrisinin bu krizinin 2022 ve 2023'e kadar süreceğini belirtmişlerdi.

Ayrıca tedarik sıkıntısı nedeniyle bu yıl dünya çapında araç üretiminde 7,7 milyon azalma olacağını, bunun da 210 milyar euroluk bir gelire tekabül ettiğini daha önceden öngörmüşlerdi.