Otomobil ve konutta hızla artan fiyatlar nedeniyle bankaların elindeki haciz stoklarının neredeyse tükendiği ortaya çıktı.

Yaşanılan ekonomik ortamda yağmur misali sürekli yağan zamlar eşliğinde ödeme güçlüğüne düşen tüketiciler, banka ipotekli konut ve aracını haciz aşamasına gelmeden satarak, kredi borcunu kapatıyor. Yani zamlar bankalara yaramadı çünkü alınan ürünün de değeri artıyor.

Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok! Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok!

Şaka gibi yaşanılan süreçte, yakın döneme kadar sayıları binlerle ifade edilen bankaların hacizli gayrimenkul ve araç stokları, kredinin geri ödeme döneminde yaşanan aşırı fiyat artışlarıyla neredeyse tamamen tükendi.

Dünya Gazetesi'nden Aysel Yücel'in haberine göre kredi borcunu ödeyemeyenler, bankanın üzerinde ipoteği bulunan araç ve konutlarını satışa çıkararak borcunu kapatma yoluna gidiyor çünkü bankanın haczettiği az sayıdaki araç ve konutlar ise, ana para ve faizini birkaç katına katlayan fiyatlar nedeniyle oldukça kısa süre içinde satılıyor.

Üzerinde Banka İpoteği Olan Ev Nasıl Satılır?

Bankaların internet sitelerinde satılık gayrimenkul ve araç sayısı rekor denecek seviyede azalırken birçok bankanın sitesinde satılık araç yer almadı bile.

En fazla icradan satılık araç ilanının bulunduğu bankalardan biri olan Ziraat Bankası'nda ise sadece 34