Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)'nun 40 milyona Ayazağa’daki bir binada kiracı olduğu ortaya çıktı ama dahası var...

Devlet televizyonunun, Harbiye ve Ulus’taki binalarının boşaltıldığı ve kurumun 40 milyona Ayazağa’daki bir binada kiracı olduğu gündemde yerini aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a sordu.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın gündeme taşıdığı haberde; TRT’nin Harbiye’de bulunan ve İstanbul’un simge yapılarından biri olan Radyoevi ve Ankara Ulus yerleşkesi, “depreme dayanıksız olduğu” iddiasıyla boşaltıldığı aktarılırken, binaların farklı kurumlara verilmesinin gündeme gelmesi üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 8 Ocak 2021’de soru önergesi vererek, binaların neden boşaltıldığına ilişkin bilgi istedi.

"Personel önce Ayazağa’ya Kart BasIP Servisle Tekrar Maslak’a Götürülüyor! " Neden?

Soru önergesine dönüş yapan Oktay, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden uzmanlarca hazırlanan raporlar sonucu iki binanın da depreme dayanıklı olmadığının tespit edildiğini söyleyerek "Ulus yerleşkesindeki ve tarihi İstanbul Radyosu binasının yeterli deprem performansını sağlamadığı, bu nedenle güçlendirme çalışmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir. Bu doğrultuda personelin söz konusu binalarda istihdam edilemeyeceği anlaşıldığından Ayazağa semtinde bulunan ve iç donanımı daha önceden televizyon yayıncılığı için tasarlanmış olan taşınmaz, geçici süreyle kiralanmıştır” dedi.

Ancak Oktay’ın yanıtı üzerine TRT’nin kiracı olduğu binaya ilişkin yeni iddiaları da Meclis gündemine taşıyan İlgezdi, yeni önergesinde bina için bir medya şirketine aylık 40 milyon lira ödendiğini ileri sürerek şu ifadeleri kullandı;

Zelenskiy Son Çare Olarak Telegram'dan Dünya'ya Seslendi! kamera karşısına geçti: "Durum Çok Ağır" Zelenskiy Son Çare Olarak Telegram'dan Dünya'ya Seslendi! kamera karşısına geçti: "Durum Çok Ağır"

“Binanın girişinde veya üzerinde TRT ile ilgili bir tabela bulunmamaktadır. Diğer taraftan Harbiye’deki muhasebe birimi, Maslak’ta bir plazanın iki katı kiralanarak taşınmıştır. Buradaki personel önce Ayazağa’daki kiralık binaya götürülüp kart bastırılıp servisle tekrar Maslak’a götürülmektedir. TRT’nin Tepebaşı binası da boşaltılmak için hazırlık yapılmaktadır”

 “TRT’nin Ayazağa’da kiraladığı binaya 40 milyon TL ödediği doğru mu? Anlaşma kaç yıllığına yapıldı? TRT’nin Maslak’ta kullandığı plazanın iki katının aylık toplam kirası ne kadar? Anlaşma kaç yıllığına yapıldı? Maslak’ta çalışan personel akaryakıt bu kadar pahalıyken neden önce Ayazağa götürülüp, sonra Maslak’a bırakılıyor? Tepebaşı binasının boşaltılacağı doğru mu?”