Her gün birden fazla dizinin yayınlandığı TRT'de yatırım yapmak isteyen yeni yaz dizileri sorun yaşıyor.

Sevda Erginci son dizisi El Kızı'nın yayından kalkmasından sonra fazla ortalarda gözükmedi. Hayranları kendisini yeni bir projede görmek istiyordu. Genç oyuncu TRT 1'de yayınlanacak olan romantik komedi türündeki yaz dizilerinden Seni Kalbime Sakladım adlı projeyi kendisi için uygun buldu.
Tanıtımlarından anlaşıldığı kadarıyla Seni Kalbime Sakladım hem Erginci hem de partneri Ekin Mert Kaymaz için önemli ve dikkat çekici bir proje. Her iki oyuncu da bu yaz dizisi ile birlikte hayran sayısını arttırabilir. Yazın herkes ekranlarda eğlenceli ve hareketli aşk hikayeleri görmek istiyor. Seni Kalbime Sakladım dizisi de bu ihtiyaca yönelik olarak hazırlanmış dizilerden bir tanesi.

Yaz Dizileri Reyting Savaşı

Seni Kalbime Sakladım” dizisinin afişi çok beğenildi! - TvDunyasii - TvDunyasii
Yazın başlayan dizilerin genel olarak izlenme oranı düşük olabiliyor. Bu durum da sıcak yaz günlerinde seyircilerin dizi izlerken zorlanması. Ama pek çok dizi yazın kendisini tanıttıktan ve belli bir izleyici kitlesi edindikten sonra diğer sezonda da devam edebiliyor. Yazınki izlenme oranları dizilerin devam edebilme şansı yakalaması için çok önemli.

Bu yüzden Seni Kalbime Sakladım dizisinin iyi bir çıkış yaprak belli bir izleyici kitlesini kendisine çekmesi gerekiyor.  Yoksa sonbahar ve kış sezonunda devam etmekte zorlanacaklar. Ancak bundan başka Seni Kalbime Sakladım dizisinin farklı bir sorunu da var. Bu sorun da özellikle Eylül dönemindeki diğer dizilerle bağlantılı.

TRT 1 Yayın Akışı

Balkan Ninnisi ne zaman başlıyor? Balkan Ninnisi dizisi konusu ve oyuncuları - Güncel Haberler
TRT 1 diziler konusunda iddialı bir kanal ve tarihi dizilerden romantik komediye kadar geniş bir skalada hizmet veriyor. Her gün birden fazla dizinin yayınlandığı kanalın hemen her günü dolu. Bu da gelecek sezon için yatırım yapmak isteyen yeni yaz dizileri için bir sorun oluşturuyor. Bu yaz için kanalın ağır topları arasında Balkan Ninnisi, Kasaba Doktoru ve Seni Kalbime Sakladım adlı diziler var.
Her birisi kendi çapında oldukça iddialı olan ve kadroları da başarılı oyunculardan oluşan bu üç dizinin başarılı olması durumunda Eylül ayının hangi günlerinde yayınlanabilecekleri belli değil. Yani TRT'nin şu an fazlaca dizisi var bu durum Eylül ayında bazı dizilerin yer bulamaması gibi bir soruna yol açabilir.
Seni Kalbime Sakladım İçin Gün Belli Değil
Seni Kalbime Sakladım dizisi yaz sezonunu başarılı izlenme oranları ile birlikte geçirse bile Eylül ayı için gün bulmayabilir. Çünkü Eylül ayı diziler için sezon başı anlamına geliyor ve sezon finali yapan diziler de bu ay içinde yeniden başlıyor.

Yeni başlayacak olan dizilerle birlikte hangi dizinin ne zaman yayınlanacağı sorunu da başlıyor. Ayrıca TRT'nin yeni dizi arayışlarına devam ettiği de başka bir gerçek. Yani diğer kanallar gibi TRT de şu anki dizilerin Eylül ayında devam edeceğini düşünerek yeni dizi aramayı bırakmaz. Aksine seyircinin ilgisini çekecek ve izlenme oranını yakalayabilecek yeni diziler aramaya devam eder.

Ve 16 Yıllık Efsane Bitiyor! " Şevket Çoruh Duyurdu! Mesut Komser Ayrılığı Sonrası Arka Sokaklar Ne Zaman Final Yapacak? Ve 16 Yıllık Efsane Bitiyor! " Şevket Çoruh Duyurdu! Mesut Komser Ayrılığı Sonrası Arka Sokaklar Ne Zaman Final Yapacak?

Yayından Kaldırılma Riski

Balkan Ninnisi”nin aşıkları çok sevilecek… - TvDunyasii - TvDunyasii
Hiçbir kanal yaz dizilerinin başarılı olma olasılığı için Eylül ayında yayınlamak için güzel dizi projeleri aramayı bırakmaz. Yani zaten elimizde izlenen diziler var diye yepyeni dizilerden vazgeçmek kanallar için pek olası bir durum değildir.

Şimdiye kadar TRT elindeki dizilere izlenme oranı yakalama konusun da müsamahalı davranan bir kanal oldu. Mesela Fox TV dizilerin reyting savaşı konusunda daha acımasız kararlar alıyor ve diğerlerine göre reytingi düşen yapımları kısa sürede yayından kaldırabiliyor. Umuyoruz ki TRT 1'de başarılı olup izleyici yakalasa da bazı dizilere reyting savaşı nedeniyle erken yayından kalkma cezası uygulamaz.