Donald Trump’ın, Cumartesi günü Arizona'daki sadıklarını bir araya getireceği, çünkü ABD başkanlık seçimlerinde hile olduğu yönündeki iddialarını bir kez daha dile getireceği ve aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden'in eylemlerini eleştirme fırsatını yakalanacağı belirtildi.

Hileli seçim, taraflı medya: Trump Arizona'da taraftarlarıyla toplanacak

Capitol'ün destekçileri tarafından işgalinin yıl dönümü olan 6 Ocak'ta taahhüt edilen bir basın toplantısını terk ettikten sonra, mağlup olmuş eski cumhurbaşkanı küçük bir kalabalığın önüne geri dönecek.

Cuma günü yaptığı açıklamada, "2020 Hileli Cumhurbaşkanlığı Seçimi, sahte Büyük Yalan, yozlaşmış LameStream Medya, Afganistan felaketi, Enflasyon, Milletimize ve onun ani saygısızlığı, liderler ve çok daha fazlası dahil birçok konu tartışılacak" dedi. "Büyük kalabalıklar, televizyonda da izlenecek. Cumartesi akşamı görüşürüz!" ifadesini kullandı.

Phoenix'in dışındaki kırsal bir alanda yapılacak mitingde, 2020 seçimlerinin düzeltildiğine dair iddiaları savunan bir grup Cumhuriyetçinin yer alması bekleniyor. Bunlar arasında Trump'ın bu yılki yarışta Arizona valisi için onayladığı Kari Lake de var. Kendisi daha önce, o sırada görevde olsaydı Başkan Joe Biden'ın zaferini onaylamayacağını söylemişti.

Anketle ilgili tekrarlanan yalanları nedeniyle Twitter megafonunu kaybeden Trump, görevden alındığından beri ABD siyasetinde daha az gözde bir profil oldu.

Ancak, kanıtlanmamış teorilerine bağlı kalmanın, ya da en azından onları alenen inkar etmemenin, Kongre üyeleri ve eyalet yasama organları için hayatta kalmak için genellikle hayati önem taşıdığı Cumhuriyetçi Parti'de önemi hala büyük görünüyor.

Floransa mitingiyle beraber, Trump'ın Ekim ayından bu yana ilk kez büyük bir kalabalığın önüne çıkışı gerçekleşecek ve gözlemciler, hâlâ ne kadar güce sahip olduğunun bir göstergesi olarak katılımı izleyecekler.

Gözden kaçırmayın

En Az 100 Mermi Sıkıldı! Beyazıt Kavgasının Detayları Belli Oldu! Neden Ve Kimler Çatıştı? Kavga Neden Çıktı? En Az 100 Mermi Sıkıldı! Beyazıt Kavgasının Detayları Belli Oldu! Neden Ve Kimler Çatıştı? Kavga Neden Çıktı?

Raporlara göre, 2016'daki seçim zaferine kadar ve cumhurbaşkanlığı boyunca on binlerce destekçi, adamlarının şikayetlerini duymak için mekanları doldurdu.

Trump, geçen hafta Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) girerek, sağcılar arasında bilime karşı yaygın bir güvensizliğin olduğu ABD'de önemli bir konu olan COVID-19'a karşı aşılanmalarını tavsiye ettiğini söyledi. Daha sonra seçim sahtekarlığı iddialarına itiraz edildiğinde röportajı kısa kesti. Miting, Trump yanlısı TV kanalı OAN'ın ana dağıtımcısı tarafından terk edilmesinden 24 saat sonra gerçekleşti.
Olay ayrıca, Trump yanlısı bir milis grubu olan aşırı sağ Oath Keepers'ın kurucusunun ve diğer 10 kişinin, 6 Ocak'ta Capitol'e düzenlenen saldırıdaki rolleri nedeniyle kışkırtıcı komplo kurmakla suçlanmasının ardından geldi.